Nowe standardy dla techniki grzewczej

Zmiany klimatu to obecnie jeden z najważniejszych tematów poruszanych przez Unię Europejską. Zanieczyszczenie środowiska wpływa nie tylko niekorzystnie na rośliny oraz zwierzęta, ale także na ludzi. Ogromne znaczenie w walce ze smogiem ma wybór urządzenia grzewczego, a spośród dostępnych na rynku rozwiązań można wybrać takie, które nie wytwarza szkodliwych substancji i jest przyjazne dla środowiska.

Główny kierunek polityki klimatycznej Unii Europejskiej to efektywna elektryfikacja ogrzewania, która znacznie ograniczy wysoki poziom CO2 w powietrzu. W związku z tym w 2021 roku zostaną wprowadzone nowe warunki techniczne dla urządzeń grzewczych oraz stopniowo będzie rosło znaczenie budynków plus-energetycznych. Dodatkowo w przeciągu kilku miesięcy UE ogłosi główny cel neutralności klimatycznej, który ma zostać osiągnięty do 2050 roku. Zakłada on redukcję gazów cieplarnianych do takiego poziomu, z którym będą mogły sobie radzić lasy znajdujące się na terenie krajów wspólnoty.

Większość krajów UE rozpoczęła już zmiany w sektorze ogrzewania i chłodzenia. W Polsce w najbliższych miesiącach powstanie Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), który umożliwi realizację ambitnych celów klimatycznych do 2030. Natomiast rok później ma powstać kolejny plan zakładający rozwój polskiej gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku.

Pompa ciepła- idealne rozwiązanie

Odnawialne źródła energii to najlepsze rozwiązanie, by wyeliminować duże stężenie pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych, które nasila się za sprawą palenia paliwem stałym. Idealnym urządzeniem przetwarzającym dostępną bez ograniczeń energię w ekologiczne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody, z którego mogą korzystać mieszkańcy domów, jest pompa ciepła. Najchętniej wybierane przez użytkowników sprężarkowe pompy ciepła wymagają zasilenia sprężarki energią elektryczną. Warto wspomnieć, że pobór energii elektrycznej stanowi jedynie ok. 20%, natomiast pozostała część ciepła dostarczanego do obiektu czerpana jest ze źródeł odnawialnych, czyli jest darmowa. Co ważne, w miejscu eksploatacji urządzenia nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszcza środowiska naturalnego i nie wpływa niekorzystnie na zdrowie mieszkańców.

Spaliny wydobywające się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych. Właściciele domów chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej w czasie codziennej eksploatacji domu oraz pracy pompy ciepła, mogą zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające na jej produkcję poprzez uzupełnienie instalacji pompy ciepła o panele fotowoltaiczne.

Marka De Dietrich na VIII Kongresie PORT PC

Sytuacja na rynku dynamicznie się rozwija, dlatego ogromne znaczenie mają ogólnopolskie kongresy, na których omawiane są najnowsze zmiany w przepisach oraz prognozy na kolejne lata. Jednym z takich wydarzeń jest Kongres PORT PC, który odbędzie się 27 lutego 2020 roku w ramach Targów ENEX w Kielcach. Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła to najważniejsze w Polsce wydarzenie dla branży pomp ciepła. Co roku ponad 300 osób z branży techniki grzewczej i budynkowej spotyka się w jednym miejscu, by wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Najbliższe spotkanie będzie dotyczyło najnowszych standardów w technice grzewczej budynków. Omówiona zostanie na nim aktualna sytuacja rynku europejskiego z punktu widzenia czołowych organizacji branżowych pomp ciepła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*