Co kryją orzechy włoskie?

Lista pozytywów wynikających ze spożywania orzechów włoskich wydaje się nie mieć końca. Mimo, iż posiadają ok 60 proc. tłuszczu, to w niedużych ilościach warto często po nie sięgać. To ona są bowiem bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których posiadają aż 40 proc. Liczby te wydają się imponujące, a to zdecydowanie nie koniec pozytywnych właściwości orzechów włoskich. Co więc kryją w sobie Juglans regia – zasiadające w zaszczytnym gronie produktów z serii Superfoods?

Co kryją orzechy włoskie?

Wielu może się wydawać, że orzechy włoskie pochodzą z…Włoch. Nic bardziej mylnego, bowiem nazwa pod jaką są znane w Polsce niekoniecznie jest zbieżna z tą pod jaką widnieją w innych krajach. I tak, w innych krajach jest też nazywany orzechem angielskim, perskim orzechem lub też po prostu Juglans regia – czyli prawidłowa nazwa systematyczna. Dlatego też przypisywanie geograficzne temu produktowi nie jest wskazane. Uważa się, że Juglans regia wywodzi się z Azji Centralnej, w szczególności z prowincji Xinjiang. Stamtąd rozpoczął swój marsz w stronę innych krajów, najwcześniej był obserwowany w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgizji, Nepalu, Bhutanie, Tybecie, w północnych Indiach, Pakistanie i Sri Lance.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Wspomniane we wstępie wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Mają wpływ na regulację ciśnienia krwi a także na stężenie cholesterolu w niech. Ponadto zmniejszają zlepianie się płytek krwi, co działa antymiażdżycowo, czyli chroni przed zawałem. To ciągle nie wszystko bowiem posiadają one także właściwości przeciwzapalne, a także poprawiają samopoczucie (hamują wydzielanie neurohormonów, będących przeciwnikami hormonu szczęścia – serotoniny. Wpływają również na stan oczu.

Orzechy włoskie wpływają na urodę

Dobre kosmetyki wpływają na poprawę kondycji skóry i włosów. W całej tej dbałości warto pamiętać, aby odżywiać się także od środka. Z pomocą przychodzą tutaj także orzechy włoskie. Mimo, iż jest to jeden z najbardziej kalorycznych produktów spożywczych (100 gramów włoskich orzechów dostarcza bowiem aż 654 kalorii (kcal) warto stawiać na niego w codziennym jadłospisie. Domowym sposobem na piękne i zdrowe włosy jest zmieszanie posiekanych orzechów z miodem i codzienne spożywanie takiego słodkiego specyfiku.

Juglans regia w codziennym menu

Wprowadzenie takich orzechów do codziennego jadłospisu nie jest trudne ponieważ można je z powodzeniem dodawać do znacznej liczny dań. Czy to sałatki, kanapki, sosy, płatki śniadaniowe czy też słodkie desery. Warto też traktować je jako przekąskę, gdy dopadnie nas „trudna” chwila w ciągu dnia. Ich garść waży jedynie 30 gramów. Ilość ta stanowi odżywczą oraz sycącą przekąskę dostarczającą Nam ok. 200 kcal. Podobną liczbę kalorii dostarcza czekoladowy batonik, który już nie jest tak zdrowym rozwiązaniem, bowiem to orzechy włoskie posiadają pokaźne wartości odżywcze.

Błonnik i kwasy omega 3

Błonnik. W 100 gramach orzechów włoskich znajdziemy aż niemal 7 gramów błonnika, co stanowi około 1/3 dziennego zapotrzebowania na nie. Ponadto około 65 proc. masy wspomnianych orzechów stanowi tłuszcz. W tym nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega – 3, tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie organizmu człowieka. W orzechach włoskich widoczna jest dobra proporcja pomiędzy kwasami tłuszczowymi omega 3 oraz omega 5 (1:4), co czyni je jeszcze zdrowszymi.

***

Autor tekstu: Magdalena Matusik/Adventure Media

Zdjęcia: Pixabay, HEBAR

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*