Nawierzchnia nie musi być nudna

Kostki, płyty oraz detale betonowe kojarzyły się dawnej z szarością i nijakością. Dziś to już przeszłość. Mnogość barw, faktur, kształtów oraz detali jest tak duża, że jedynym ograniczeniem przy ich komponowaniu jest wyobraźnia projektanta.

Kostki i płyty betonowe są dziś najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni. Znalazły one szerokie zastosowanie zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w przestrzeniach publicznych. Mnogość stylów, faktur, wymiarów i barw jest tak duża, że można z nich ułożyć dowolną kompozycję. Do tego dochodzą jeszcze elementy dodatkowe, które możemy użyć w aranżacjach – czyli obrzeża, palisady, donice, murki, stopnie schodowe i ogrodzenia. Przy projektowaniu przestrzeni warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz do jakiego stylu dopasowujemy nawierzchnie i detale. Ważnym elementem przy takiej analizie są barwy nawierzchni oraz akcentów, które mamy zamiar użyć, choć nie tylko.

Bo kolor ma znaczenie

Każdy styl, w którym aranżowana jest przestrzeń, ma swoje dedykowane barwy. Generalnie możemy je podzielić na kilka grup. Pierwsze z nich to barwy ciepłe, które kojarzą się z gorącem oraz bliskością, takie jak żółcie, czerwienie i brązy. Te są najchętniej stosowane przy aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim, które cechują się żywiołowością i energią. Mają one na celu kształtowanie bliskich relacji pomiędzy ludźmi. Na drugim biegunie koła barw znajdują się tzw. barwy zimne. Są to fiolety, zielenie oraz błękity. Generalnie pojawiają się dość rzadko na płytach i kostkach, z których budujemy nawierzchnie. O wiele większą popularnością cieszą się barwy neutralne, czyli wszelkie odcienie szarości, bieli czy beże. Ich zdecydowaną przewagą jest to, że wprowadzają w układ przestrzenny harmonię i spokój, a także nie odciągają wzroku od bryły budynku, czyli najważniejszego elementu każdej kompozycji. Stanowią one również znakomite tło dla roślinności, z którą kontrastują w naturalny sposób. Dlatego nawierzchnie w tym kolorze są popularne w stylu modernistycznym, skandynawskim oraz japońskim. Harmonia szarości, beży i bieli to podstawa w aranżacjach.

Przy doborze barw ważne są zestawienia kolorystyczne. Efekt równowagi można osiągnąć, układając obok siebie kostki lub płyty o tej samej barwie i różnych odcieniach. Kontrast natomiast uzyskamy zestawiając kolory przeciwstawne, na przykład czerń i żółć. Technikę tę zastosujemy w sytuacji, gdy chcemy wyróżnić jakąś przestrzeń. Typowym przykładem mogą być znaki ostrzegawcze. Harmonijny efekt zapewni z kolei zestawianie barw położonych blisko siebie na palecie kolorów, na przykład pomarańczu z żółtym. Wszystkie te zalecenia warto uwzględnić, gdy tworzymy aranżację nawierzchni – czy to w naszym ogrodzie, czy w przestrzeni publicznej.

Moc – kształtów i wzorów

Gra kolorem to nie jedyny zabieg, jaki możemy zastosować projektując nawierzchnię. Dzięki zróżnicowanym kształtom poszczególnych płyt lub kostek można z nich układać dowolne wzory. Najprostsze są te geometryczne, gdzie z kostki o różnych odcieniach budujemy kwadraty, prostokąty, fale, a nawet wzory przestrzenne. Odbiór danej powierzchni możemy całkowicie zmienić, układając granicę przestrzeni tarasowej z kostki o innym odcieniu. Przy tworzeniu nawierzchni ważną rolę odgrywa umiejscowienie elementów wobec siebie. Większość kostek układa się naprzemiennie. Niemniej jednak na przykład takie kostki, jak Polbruk Oland o wymiarach 14×28, 14×42 oraz 14×56 cm, dają możliwość układania ich w tzw. jodełkę, która ostatnimi czasy staje się znów modna. Nie zawsze prefabrykaty betonowe muszą się ze sobą stykać. Czasem większe płyty betonowe aranżuje się metodą „step by step”. Polega ona na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły swoisty deptak. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 60 cm, czyli jeden krok, oraz wypełniona trawą lub grysem. W ten sposób możemy wytyczyć ścieżkę do basenu lub zacisznej strefy w naszym ogrodzie. Faktura i design niektórych płyt są tak inspirujące, że same tworzą one niecodzienny wzór. Dobrym przykładem jest płyta Polbruk Extrano. Została ona zaprojektowana z myślą o wszystkich, którzy chcą zaskoczyć swoich gości niesztampowym i bardzo nowoczesnym designem. Kostka posiada regularny kwadratowy kształt i wymiar 50×50 cm. To, co sprawia, że jest ona ciekawym rozwiązaniem, to regularne otwory przywodzące na myśl swoim wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Wzór to jednak nie wszystko, gdyż niektóre kostki mogą dodać ułożonej z niej nawierzchni prawdziwej magii. Taki efekt zapewnia dekor – kostka Polbruk Lumia z luminoforami. Te niewielkie cząsteczki w ciągu dnia absorbują energię słoneczną i oddają ją nocą w postaci niebieskiego światła.

Siła detali

Przy komponowaniu aranżacji nawierzchni nie tylko barwa, kształt, sposób ułożenia i design mają znaczenie. Warto również zwrócić uwagę na detale. Oczywiście muszą być one zbieżne ze stylem całości założenia. Interesującym komponentem mogą być donice lub palisady zbudowane z betonowych prefabrykatów. Głównym celem ich zastosowania jest nie tylko dopełnienie i podniesienie walorów estetycznych całej kompozycji, ale również wytyczenie granic oraz niekiedy zaznaczenie wagi przestrzeni zielonych. Duże możliwości stwarza na przykład donica Polbruk Tigela w kształcie litery „l”. Możemy ją układać na dłuższym bądź krótszym boku czy też na krawędzi, co pozwala regulować wysokość stworzonej z jej pomocą donicy, a więc także ustalić ważność umieszczonych w niej akcentów zieleni w naszym ogrodzie. Tigela w odcieniach stalowym i grafitowym znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju aranżacjach, daleko wychodząc poza styl modernistyczny, z myślą o którym została zaprojektowana.

Inspirującym rozwiązaniem, które również pozwala wytyczać granice pomiędzy deptakiem lub tworzyć donice, jest Polbruk Palisada łamana. Występuje ona w kształcie prostopadłościanu o podstawie 8 na 8 cm i wysokości 30 lub 50 cm. Palisada łamana swoją fakturą przypomina naturalny kamień i występuje w trzech kolorach: paloma (biało-szary), grafitowym i piaskowym. Właśnie te cechy sprawiają, że można ją zastosować zarówno w stylu nowoczesnym, skandynawskim, śródziemnomorskim, jak i rustykalnym.

Jak nietrudno zauważyć, kostki, płyty oraz inne betonowe detale to materiały, które ze względu na ich zróżnicowanie pod względem kolorystyki, kształtu, wymiaru, metod układania oraz możliwej funkcji w przestrzeni, pozwolą stworzyć niebanalne aranżacje, a jedynym ograniczeniem jest nasza pomysłowość i wyobraźnia.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*