Duże przeszklenia tarasowe – otwórz się na wiosnę

Panoramiczne okna tarasowe i duże przeszklenia to znaki rozpoznawcze nowoczesnej architektury. Ich zadaniem jest minimalizowanie granicy między domem a naturą. Dobrze zaprojektowane i doposażone drzwi tarasowe umożliwiają domownikom szybkie przejście z salonu do ogrodu, a panoramiczne okna wpuszczają więcej dziennego światła i dostarczają kojących, zielonych widoków. Dlatego wraz z budową domu lub jego generalną przebudową warto uwzględnić je w projekcie – szczególnie, jeśli otoczenie domu co roku będzie rozkwitać wraz z nadejściem wiosny.

Widok, który koi zmysły

Żyjąc na co dzień szybko, w wybetonowanych miastach lub zamkniętych biurach, coraz częściej cierpimy z powodu chorób cywilizacyjnych. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, narzekamy na bezsenność, odczuwamy niepokój. Tymczasem, jak radzą psychologowie i psychiatrzy, powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy kilkanaście minut wśród zieleni, aby poczuć jej uspokajający wpływ. Nie bez przyczyny jedną z form relaksacji wzroku jest spoglądanie na naturalną zieleń, choćby przez okno. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas – zabieganych – marzy o wyprowadzce z miasta do uroczego domku na wsi, inni zaś walczą o każdy skrawek miejskiej zieleni.

Również architekci starają się pamiętać o przyrodzie. Projektują domy, które otwierają się na naturę i harmonijnie łączą z otaczającą je przyrodą. W sukurs przychodzą im duże przeszklenia – panoramiczne drzwi tarasowe i okna praktycznie zastępujące ściany sprawiają, że dom zostaje dobrze doświetlony naturalnym światłem dziennym, a domownicy mogą obserwować zieleń ogrodu czy pobliskiego parku.

Dlatego, jeśli wraz z wiosną ruszamy z budową lub przebudową domu, warto uwzględnić w projekcie maksymalne otwarcie się na pobliską zieleń. Współczesna technologia gwarantuje, że nawet masywne drzwi tarasowe będą wygodne w użytkowaniu, nie przyniosą strat ciepła, a w przyszłości zaprocentują wieloma korzyściami, np. podniosą rynkową wartość domu i zapewnią mieszkańcom bliższy kontakt z otaczającą go przyrodą.

Kwestie natury technicznej

Aby cieszyć się dużymi przeszkleniami, należy dokładnie rozeznać się w ofercie. W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad materiałem, z którego zostaną wykonane okna i drzwi tarasowe – w grę wchodzi aluminium, PCV lub drewno. Design okien i drzwi tarasowych (materiał, kolor, faktura, styl) powinien być dopasowany do bryły budynku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*