Gdzie umieścić strefę zmywania?

W nowoczesnej kuchni – zazwyczaj otwartej na salon – nawet ona zyskała reprezentacyjny charakter. Gdzie ją zaaranżować, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję, a do tego cieszyła oko? Obejrzyjcie przykłady.

Mowa o strefie zmywania, kiedyś pieczołowicie ukrywanej przed wzrokiem gości, a dziś –pozbawionej kompleksów, odważnie ulokowanej w strategicznym punkcie kuchni.

Które miejsce jest dla niej najlepsze? Niektórzy powiedzą bez wahania: pod oknem. Powody są dwa. Po pierwsze, dobrze się pracuje, gdy mamy zapewniony dopływ dziennego światła. Po drugie, nawet tak mało porywające zajęcie jak zmywanie okaże się przyjemne, gdy będą mu towarzyszyły piękne widoki, na przykład na ogród. Na pewno jest to ciekawsze niż spoglądanie na wykafelkowaną ścianę.

Decydując się jednak na zlew pod oknem, musimy o pewnych sprawach pomyśleć wcześniej, na etapie projektowania kuchni. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca na baterię, która powinna być tak usytuowana, by nie było żadnych problemów z otwieraniem okna. To model o oryginalnej, geometrycznej formie i zdecydowanych, ostrych liniach. Posiada regulator ceramiczny i obrotową wylewkę. Chromowana powłoka współgra z innymi błyszczącymi powierzchniami w kuchni. Interesująco prezentuje się w towarzystwie grafitowego zlewozmywaka, w zestawieniu z bielą i głęboką zielenią mebli kuchennych i designerskich lamp przywołujących skojarzenia z kamieniami szlachetnymi.

Idealnym rozwiązaniem do strefy zmywania pod oknem, szczególnie gdy nie mamy tam zbyt wiele miejsca, będzie specjalna bateria ze składaną obustronnie wylewką z blokadą. Wylewka posiada również funkcję obrotową. Bateria, wyposażona w regulator ceramiczny, wyróżnia się minimalistyczną formą, pasującą do każdego wnętrza.

O tym, jak bardzo strefa zmywania „awansowała” w nowoczesnych kuchniach, świadczy też lokowanie jej na wyspie kuchennej. To przecież jedno z bardziej eksponowanych miejsc, stanowiące umowną granicę między aneksem kuchennym a salonem. Duża wyspa mieści zazwyczaj zarówno część roboczą ze zlewozmywakiem, jak i stół z wysokimi stołkami, gdzie można wypić poranną kawę, zjeść szybką kolację czy rozmawiać z gośćmi, dla których przygotowujemy kulinarną niespodziankę. Wiadomo jednak, że zamontowanie zlewozmywaka na wyspie wiąże się z odpowiednim poprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, czyli należy ją dokładnie zaplanować jeszcze przed remontem.

Materiały prasowe AFIR Biuro PR firmy FERRO, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*