Jak kosić trawę?

© Ben Phillips

Zadbany, zawsze równo przycięty trawnik, niezależnie od wielkości, stwarza idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu i jest swego rodzaju wizytówką gospodarza posesji. Właściciele trawników natomiast doskonale wiedzą ile wysiłku wymaga utrzymanie trawy w zdrowej kondycji i estetycznym wyglądzie. Przede wszystkim wiedzą ile czasu poświęcają na koszenie i zarządzanie pokosem dbając o trawnik zgodnie ze sztuką, i kosząc trawnik w sezonie co parę dni. Skutecznym rozwiązaniem kwestii koszenia jest robot koszący, który raz na zawsze przejmuje obowiązek koszenia, i dzięki któremu można cieszyć się odzyskanym wolnym czasem.

Angielski trawnik bez wysiłku

Po majowych opadach deszczu trawniki odżyły i właściwie dopiero teraz można mówić o rozpoczęciu sezonu kompleksowej pielęgnacji trawników. Po pierwszych wiosennych zabiegach nadszedł czas na tworzenie angielskiego trawnika na swojej posesji, a kluczowym sekretem trawnika à l’anglaise jest systematyczne koszenie.

Koszenie na miarę XXI wieku

Robot koszący dokonał prawdziwej rewolucji w zakresie pielęgnacji trawników. Okazało się bowiem, że można cieszyć się piękną, gęstą trawą bez wysiłku koszenia. Futurystyczna wizja sprzed wielu lat, dziś jest stosowana w praktyce i widok pracującego na trawniku robota nikogo już nie dziwi. Ich właściciele chwalą efekty pracy nowego „domownika” i cieszą się, że mogli zapomnieć o osobistym zaangażowaniu w koszenie. Robot koszący to ucieleśnienie oczekiwań wobec nowoczesnego stylu życia. Kosi trawnik na wyznaczonym terenie, w określonych godzinach, niezależnie od tego czy domownicy są w pracy, na weekendowym wypadzie czy urlopie. Nie emituje spalin, a jego cichą pracę można określić jako dyskretną obecność.

Carpe diem w ogrodzie

Dzięki robotowi koszącemu można wykreślić z kalendarza obowiązków czasochłonną pracę, a odzyskany czas przeznaczyć na inne aktywności. To prawdziwa rewolucja w stylu życia, w którym wolny czas można przeznaczyć na przyjemny relaks czy towarzyskie grillowanie na zawsze zadbanym trawniku. Można także wyjechać na weekend lub urlop nie martwiąc się, że po powrocie trzeba będzie skosić wyrośniętą trawę – robot to robi pod nieobecność domowników. Również dzięki dyskretnej obecności robota, odpoczynek w ogrodzie nabiera nowego znaczenia, ponieważ zawsze skoszony trawnik oferuje też więcej czasu na czerpanie radości z dolce far niente.

Łatwe zarządzanie trawnikiem

Jednym z celów funkcjonowania robota koszącego jest ułatwienie pielęgnacji trawnika. Wybór robota koszącego powinien być dostosowany do stylu życia, potrzeb oraz oczekiwanych efektów. Wyposażone są w udogodnienia zapewniające szybką, samodzielną instalację przewodu granicznego i stacji dokującej, a zaprogramowanie ogranicza się do ustawienia języka i zegara. Resztę robot robi sam, wystarczy wprowadzić parę potwierdzeń na klawiaturze podczas procesu „nauki” trawnika. W przypadku pozostałych robotów, przy braku wytycznych w programowaniu roboty poruszają się w losowo wybranych kierunkach w ramach obszaru ograniczonego przewodem, wykorzystując nawigację systemu czujników. Natomiast przewód graniczny może być przenoszony zależnie od modyfikacji kształtu trawnika.

Idealne koszenie

Podstawą filozofii robota koszącego jest stałe utrzymanie trawy na tej samej wysokości. Dzięki codziennemu koszeniu robot precyzyjnie ścina dobowe przyrosty, ale wysokość koszenia w każdej chwili można dostosować do panujących warunków – w zakresie 3-5 cm i 2-6 cm dla pozostałych modeli Honda Miimo. Doskonały stopień precyzji koszenia zapewnia wentylator umieszczony pomiędzy nożami oraz tarcza tnąca z uchylnymi nożami.

Innowacyjne umiejętności w stylu koszenia oferują automatyczne kosiarki, które uczą się trawnika zapamiętując topografię swojego terenu. Dzięki systemowi robot nie kosi przed chwilą skoszonej trawy i po naładowaniu akumulatora w stacji dokującej wraca dokładnie do miejsca ostatniego koszenia. Dzięki temu dzienna wydajność koszenia pokrywa 98% powierzchni trawnika.

Ekologiczna pielęgnacja trawy

Filozofia koszenia w wykonaniu robotów koszących polega na jednoczesnym mulczowaniu. Ten sposób pielęgnacji trawy jest szczególnie ważny w okresach suszy, ponieważ pozostawiona na trawniku cienka warstwa pokosu zmniejsza parowanie wody i zatrzymuje wilgoć. Rozdrobniony przez robota koszącego mikro-pokos zawsze pozostaje na powierzchni trawnika i szybko przekształca się w nawóz naturalny. W konsekwencji robot koszący przyczynia się do ekologicznego nawożenia trawnika i ograniczenia stosowania nawozów sztucznych.

Łatwe serwisowanie robota

Nowoczesność robotów koszących polega także na tym, by jego obsługa oraz serwisowanie były łatwe i ograniczone od minimalnego stopnia.

www.mojahonda.pl red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*