Jak pielęgnować kwiaty cięte w wazonie

Pachnące bukiety kwiatów w naszych domach to prawdziwa uczta dla zmysłów i duszy. Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się tą piękną ozdobą, musimy o nią dbać stosując odpowiednie narzędzia do przycinania kwiatów w ogrodzie i w domu.

Jeśli lubimy dekorować domy ciętymi kwiatami to koniecznie zadbajmy o to, aby na rabatach w naszych ogrodach znalazło się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Doskonałe bukiety stworzymy np. z piwonii chińskiej, która ma duże, pachnące kwiaty w kolorach czerwonym, różowym lub białym, czy różnych odmian tulipanów. Niezwykle popularne są także róże, a wśród nich króluje odmiana „Ingrid Bergman”, o aksamitnie czerwonych płatkach. Takie bukiety to prawdziwa ozdoba w każdym domu. Jak o nie zadbać?


Ścinanie i przycinanie kwiatów do bukietów – sekator i nożyczki w akcji Zabieg cięcia i przycinania kwiatów do bukietów wykonamy przynajmniej trzykrotnie. Najpierw ścinamy kwiaty na rabatach. Po przyniesieniu ich do domu przycinamy łodygi jeszcze raz, przed włożeniem do wody. Po kilku dniach odświeżmy końcówki łodyg przycinając je ponownie, a kwiaty będą dłużej w dobrej kondycji. Do cięcia i przycinania kwiatów w rabatach i wazonach używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe.

Docenią go z pewnością miłośniczki róż, gdyż narzędzie posiada specjalne otwory do usuwania liści i kolców z łodygi. Sprawnie przetnie zarówno łodygę do 10 mm, jak i drobną gałązkę.Taki sekator to niezbędnik w każdym domu.


Pielęgnacja ciętych kwiatów – 6 kluczowych zasad

Po pierwsze – kwiaty zbieraj wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego i ciepłego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przeniesienia kwiatów przyda się płaski, szeroki kosz.
Po drugie – koniecznie przytnij łodygi przed włożeniem do wazonu.
Po trzecie – wodę w wazonie wymieniaj co drugi lub co trzeci dzień. W razie potrzeby dolewaj wody – niektóre kwiaty, jak np. tulipany pobierają bardzo dużo wody z wazonu.
Po czwarte – nie ściskaj kwiatów w wazonie, aby mogły zachować swoją formę.
Po piąte – usuń zbędne liście z dolnych części łodyg. Pamiętaj, że znajdujące się w wodzie liście stanowią pokarm dla mikroorganizmów, co sprawia, że stan wody się pogarsza i zaczyna mieć brzydki zapach.
Po szóste – usuń zwiędnięte kwiaty i liście z bukietu. Umyj dokładnie wazon, ponownie przytnij rośliny, które wciąż dobrze się trzymają i wstaw je do świeżej wody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*