Jak wyczyścić zlewozmywak ceramiczny?

Zlewozmywaki z ceramiki można obecnie zobaczyć w wielu eleganckich i rustykalnych kuchniach. Niech nie zwiedzie Was ich delikatna uroda – taki zlewozmywak jest bardzo twardy i odporny. Nie niszczą go wysokie temperatury ani detergenty, niełatwo go zarysować czy zaplamić. Czym i jak go czyścić, żeby służył nam długie lata?

Powierzchnie ceramiczne mają jedną niepodważalną zaletę. Są idealnie gładkie, dzięki czemu nie przywierają do nich resztki jedzenia i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Surowcem wykorzystywanym do ich produkcji przez jest ogniotrwała glinka lub kamionka szlachetna, która dzięki swoim właściwościom potrafi sprostać wymaganiom stosowanym nawet w laboratoriach.

Jak pozbyć się zabrudzeń i jak pielęgnować zlewozmywak ceramiczny?

Ceramikę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości – do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do mycia naczyń i przetarcie zlewozmywaka suchą ściereczką. Kolejny skuteczny środek, który wyczyści nasz zlew to soda oczyszczona z wodą utlenioną. W tym wypadku moczymy ścianki i dno wodą, rozsypujemy sodę na zlewozmywak i myjemy go zmoczoną gąbką. To sprawdzony sposób, a brudne ślady znikają w mgnieniu oka. Niestety wraz z biegiem czasu, podczas czyszczenia i wycierania powierzchni zlewozmywaka, stopniowo usuwamy powłokę, a wtedy zlewozmywak traci ochronę i staje się bardziej podatny na osady z wody i zabrudzenia. Do regeneracji takiej powierzchni i przywrócenia jej walorów ochronnych, W przypadku, kiedy powierzchnia zlewozmywaka stanie się szorstka i zaczną pojawiać się przebarwienia i osad wapienny, pomocny będzie uniwersalny środek rozpuszczający wszelkie osady.

Przy większych zabrudzeniach oraz przy powstałych od naczyń (głównie garnków i patelni) czarnych smugowatych rysach na powierzchni, zlewozmywak czyścimy pastą.

Mokrą gąbką załączoną w opakowaniu rozcieńczamy trochę pasty, a następnie nanosimy ją na powierzchnię zlewozmywaka i czyścimy kolistym ruchem. Po umyciu zlewozmywaka wycieramy jego powierzchnię miękką i suchą antybakteryjną ściereczką z mikrowłókien.

Warto pamiętać, że agresywne środki, np. proszek do szorowania, mogą porysować glazurę. Z tego względu radzimy, aby ich nie stosować. Unikajmy także przesuwania twardych lub ostrokanciastych przedmiotów po powierzchni ceramicznej i nie używajmy na niej noży ceramicznych. Większych naczyń nie wrzucajmy, tylko delikatnie wstawiajmy je do komory.

www.comitor.pl, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*