Wakacje we własnym ogrodzie

© Ben Phillips

Sytuacja epidemiczna skłania do rozważenia zmiany planów wakacyjno-urlopowych. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo zdrowotne, własny ogród na posesji lub na działce staje się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Potwierdza to zwiększony w tym roku popyt na działki rekreacyjne. Własna zielona przestrzeń zapewnia wygodne miejsce do spędzania wolnego czasu i wakacji w warunkach bezpiecznego dystansu do sąsiadów, a coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do Internetu umożliwia również wielu osobom zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dodatkowym atutem takiej sytuacji jest możliwość połączenia przyjemnie spędzanego czasu z pielęgnacją roślin i trawnika, zwłaszcza gdy pod ręką są nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania techniki ogrodowej.

W akacje, urlop w ogrodzie to czas, którym sami zarządzamy wedle własnych upodobań. Sprzyja też zachowaniu równowagi pomiędzy relaksem, czasem spędzanym z rodziną i pracom w ogrodzie, tym bardziej, że zabiegi pielęgnacyjne roślin jak i koszenie wykonuje się rano lub pod wieczór.

O co warto zadbać pod koniec czerwca i w lipcu? Warto przyciąć żywopłoty, np. z grabu, bukszpanu, cisu, berberysu, z gatunków zimozielonych liściastych, a także krzewy kwitnące wiosną. Warto sprawdzić glebę w ogródku warzywnym, gdyż ulewne deszcze mogły stworzyć zbitą skorupę na powierzchni. Ziemię warto wzruszyć przed siewem kolejnych warzyw na zbiór jesienny. Najwięcej uwagi będzie wymagać trawnik, który mógł zostać zniszczony przez obfite deszcze.

Ratowanie podmokłego trawnika

W tym roku pierwsze dni lata minęły pod znakiem intensywnych opadów deszczu, na które wysuszona gleba na większości terenów nie była przygotowana. Każdy obfity deszcz jest dobrą okazją do obserwowania którędy woda spływa, a gdzie powstają kałuże. Czy warto tracić na to czas? Warto, ponieważ nadmiar wody w ogrodzie szkodzi roślinom, głównie trawie, a naprawienie szkód będzie wymagać w przyszłości sporo wysiłku.

„Trawa i wiele innych roślin nie może „stać w wodzie”. Podtopiona trawa żółknie, następnie zaczyna zagniwać i staje się podatna na choroby grzybowe oraz na ataki pasożytów. Duża i długotrwała wilgoć sprzyja także ekspansji mchu, który w miarę upływu czasu jest coraz trudniej zwalczyć. Dlatego w przypadku utrzymujących się kałuż na trawniku oraz niejednolitej barwy trawy należy wykonać aerację, która poprawi strukturę podłoża w warstwie korzeniowej. Przede wszystkim ją rozluźni, a wraz z piaskowaniem poprawi przepuszczalność gleby. Jednocześnie zabieg ten ułatwi przenikanie substancji odżywczych do warstwy korzeniowej trawy. Zatem po ustaniu opadów i wyschnięciu trawy wskazane jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Kolejną przyczyną utrzymującej się wody na działce jest ukształtowanie terenu i w takich przypadkach skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu oraz odpowiednich spadków terenu tak, aby drenaż mógł odprowadzić nadmiar wody.” – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem.

Tam, gdzie istnieje stałe zagrożenie podtopieniami ogrodu jak i piwnic, pomocna będzie przenośna pompa.

Trawnik – idealne miejsce do wypoczynku

Na osuszonym trawniku należy przywrócić regularny cykl koszenia i można to robić tak, by jednocześnie zachować jak najwięcej wolnego czasu dla siebie. Koszenie nowoczesną maszyną trwa krótko i nie wymaga wysiłku, a wielu użytkowników takich maszyn, dzięki ich wydajności oraz wygodnym rozwiązaniom polubiło tę czynność i uznaje ją za formę rekreacji.

Ciesz się każdą wolną chwilą

Wakacje spędzone w swoim ogrodzie, zwłaszcza w okresie epidemii, są z pewnością bardziej bezpieczne niż wyjazd do zatłoczonych miejsc. Mogą być równie atrakcyjne, bo sami decydujemy o formach aktywności. Każdy dzień można wykorzystać na zabawy z dziećmi, rodzinno-towarzyskie spotkania przy grillu, czytanie… Takie możliwości stwarza robot koszący, który zawsze skosi trawę za nas, by trawnik był gotów do wszelkiej rekreacji w każdej chwili.

www.mojahonda.pl red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*