Palisady, murki, obrzeża – dobrze znane, ale w nowej odsłonie

Palisady ogrodowe, murki czy obrzeża betonowe zazwyczaj kojarzą się tylko z ich podstawową funkcją. Tymczasem mogą mieć także więcej różnorodnych zastosowań, które pozwalają na wykreowanie efektownej i dizajnerskiej przestrzeni w ogrodzie oraz wokół posesji.

Na prefabrykaty betonowe, które są elementami wykończeniowymi w ogrodzie, należy spojrzeć nieco szerzej, gdyż ich podstawowe przeznaczenie nie jest często tym jedynym. Wiele z nich, oprócz funkcji ozdobnej, nadaje się również do budowy kwietników, zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi, jako murek oporowy czy miejsce, w którym można umieścić punkty świetlne do subtelnej iluminacji ogrodu nocą.

Donica nie jedno ma imię

Zamiast kupować specjalne pojemniki, wazy na rośliny lub kwiaty do ogrodu, warto do tego celu wykorzystać właśnie prefabrykaty betonowe, takie jak palisady czy murki. Recepta na stworzenie nietuzinkowego klombu jest prosta. Najpierw należy rozplanować przyszłą donicę na powierzchni, a następnie zastanowić się nad doborem elementów stylistycznie pasujących do całości założenia. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie palisad betonowych. Obydwie świetnie sprawdzają się w tym zastosowaniu, zarówno w ogrodach w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym, ze względu na neutralną kolorystykę oraz geometryczny kształt. Palisadę można wykorzystać do budowy donic o tej samej wysokości boków, gdyż występuje ona w jednym standardowym rozmiarze 100x11x20 cm. Zen stwarza pod tym względem większe możliwości aranżacyjne, ponieważ jest dostępna w kilku wielkościach: 30, 40, 60, 80, a nawet 100 lub 120 cm. Dzięki temu boki donicy mogą mieć różne wysokości, co może być przydatne w przypadku różnic w wysokości terenu lub chęci nadania jej niestandardowego wyglądu. Palisady Hestra i Zen występują w kilku kolorach. Obie są dostępne w dwóch odcieniach szarości, a Zen dodatkowo w brązie. Dzięki temu można z nich zbudować nie tylko jednolite kolorystycznie kwietniki, ale również takie, w których kolory będą układane naprzemiennie, obok siebie. Rozwiązanie to gwarantuje ciekawy efekt wizualny.

Kwietne klomby możemy stworzyć również przy użyciu murków ozdobnych. Wystarczy z nich zbudować geometryczną figurę, pustą przestrzeń pomiędzy bokami wypełnić ziemią, a następnie zasadzić w niej roślinność. Ze względu na swój współczesny design, ale również historyzujący charakter, Albero to doskonały element aranżacji przydomowych zieleńców w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy śródziemnomorskim. Do pierwszych dwóch najlepiej pasuje w kolorze alpen. Szarość w tym przypadku doskonale kontrastuje z zielenią ogrodu. Jest to bardzo pożądany efekt w aranżacjach utrzymanych w tej konwencji. Z kolei kolor brenta idealnie sprawdza się w projektach, gdzie dominują ciepłe barwy nawiązujące do śródziemnomorskich klimatów.

Murek oporowy, efektowne podświetlenia, ławka, a nawet fontanna

Prefabrykaty betonowe, takie jak murki, palisady czy obrzeża, mają jeszcze wiele innych zastosowań. Można je wykorzystać jako elementy zapobiegające osypywaniu się ziemi na ogrodowe alejki czy ścieżki. Jest to szczególnie przydatne zastosowanie w przypadku ogrodów położonych na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Konstrukcje z takich elementów nie tylko wprowadzają porządek, ale również stanowią ciekawy komponent aranżacji przestrzeni.

Niektóre elementy „małej architektury” ogrodowej mogą być również wykorzystane jako swego rodzaju oświetlenie.

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie ogrodowej aranżacji jest wykonanie z murka ławki lub obudowy fontanny. Aby stworzyć nogę przyszłej ławki, należy złożyć po dwa moduły, płaską stroną do siebie. Później rozstawić je w odpowiedniej odległości, zamontować do podłoża i zamocować pomiędzy nimi drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. Innym pomysłem na wykorzystanie designerskiego wyglądu murka jest wykonanie z niego obudowy ogrodowej fontanny. W przestrzeni pomiędzy ścianami wystarczy umieścić zbiornik, a w nim umiejscowić pompę wodną podłączoną do źródła zasilania, która będzie tłoczyła wodę ku górze.

Inspirujących i niesztampowych rozwiązań z wykorzystaniem murków, palisad oraz obrzeży betonowych jest znacznie więcej, dlatego warto czasem poeksperymentować, żeby nadać ogrodowi wyjątkowy i oryginalny wygląd.

TokTok

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*