Kiedy należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia dachu?

Dachówki ceramiczne są trwałym pokryciem wysokiej jakości. Skutecznie osłaniają nasz dach przed działaniem większości niekorzystnych czynników. W pewnych sytuacjach należy jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Mogą one w razie konieczności zapewnić skuteczną ochronę przed śniegiem lub umożliwić bezpieczne poruszanie się po dachu. Kiedy powinniśmy zdecydować się na tego rodzaju rozwiązania?

Odporność dachu na działanie wilgoci bezpośrednio wiąże się z kątem nachylenia połaci. Im jest on niższy, tym woda, która dostanie się pod dachówki (na przykład nawiana pod gąsiory) wolniej będzie spływać po warstwie wstępnego krycia. W efekcie ma większą szansę na wniknięcie w materiały termoizolacyjne, co skutkuje osłabieniem ich skuteczności. Na dachach o małym kącie nachylenia – poniżej 30 stopni – powinniśmy więc rozważyć montaż dodatkowych zabezpieczeń. Muszą być one dopasowane do specyfiki wybranej przez nas dachówki.

Dodatkowych elementów zabezpieczenia wymagają także połacie, na których znajduje się komin. Podczas wszelkich prac związanych z jego konserwacją lub czyszczeniem musimy mieć możliwość bezpiecznego i sprawnego poruszania się po dachu. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie są stopnie oraz ławy kominiarskie. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na estetykę, funkcjonalność i trwałość.

Jeżeli nasz dom położony jest w regionie, gdzie występują obfite opady śniegu (na przykład w górach) powinniśmy zastosować system chroniący przed skutkami jego osuwania się z dachu. Skutecznie zabezpieczymy w ten sposób teren wokół budynku. Dzięki odpowiednim akcesoriom – takim jak drabinki lub rury śniegowe – zsuwające się z dachu masy śniegu nie będą zagrażać orynnowaniu ani najbliższemu otoczeniu domu. Systemy tego rodzaju również montuje się najczęściej na spójnych estetycznie z wyglądem pokrycia specjalnie przystosowanych dachówkach.

Niezwykle ważną funkcję pełni również instalacja odgromowa. Chroni ona dom przed wyładowaniami atmosferycznymi, zapewniając bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Jej znaczenie wzrasta dodatkowo, jeżeli na połaci umieściliśmy wrażliwe na skoki napięcia panele fotowoltaiczne lub antenę do odbioru internetu radiowego. Instalacja odgromowa montowana jest od najwyższych punktów dachu i przebiega po jego krawędziach.

Już na etapie projektowania domu warto rozważyć, które z dodatkowych zabezpieczeń okażą się potrzebne na naszym dachu. Ułatwi to zaplanowanie odpowiednich rozwiązań oraz wybór najlepszych produktów.

CREATON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*