Piękny, funkcjonalny i na lata, jak wybrać meble do pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju maluszka, który wkrótce przyjdzie na świat, niesie ze sobą przede wszystkim ekscytację i radość. Przyszli rodzice muszą też podjąć szereg istotnych – często wcale niełatwych – decyzji. Bardzo ważnym aspektem jest wybór mebli – takich, które z jednej strony spełnią oczekiwania rodziców w zakresie funkcjonalności, z drugiej zaś będą odpowiadać na potrzeby dziecka, a przy tym pozwolą wyczarować pełne uroku wnętrze. Wspólnie z architektami podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by pokój dobrze służył dziecku i rodzicom.

Zagadnienia i dylematy związane z urządzaniem pokoju niemowlęcia szczególnie bliskie są arch. Annie Koszeli. Projektantka sama niedawno została mamą. Czym kierowała się wybierając meble do pokoju małej Basi?

Wyposażenie musi być przede wszystkim bezpieczne. Zwracajmy uwagę na wystające narożniki, o które można się skaleczyć – radzi Anna Koszela. W łóżeczkach dziecięcych szczególne znaczenie ma rozmieszczenie szczebelków, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas snu i może ograniczyć „wspinaczkę” malucha. Wybierzmy łóżeczko z blisko usytuowanymi szczeblami. Na początku jednak, możemy zdecydować się romantyczną kołyskę lub kosz – zajmują dużo mniej miejsca. Łóżeczko to inwestycja, która może poczekać nawet 5-6 miesięcy od pojawienia się maluszka. Meble o większych gabarytach powinniśmy koniecznie przymocować do ściany – w szczególności dotyczy to komód, które dziecko może przewrócić.

Pokojowe metamorfozy

W ciągu pierwszych lat życia dziecka wystrój jego pokoju podlegać będzie zmianom, dostosowującym wnętrze do zmieniających się potrzeb malucha. Jak sprawić, by nieuchronne metamorfozy nie wiązały się z kosztownym remontem i całkowitą wymianą wyposażenia?

Niektórzy spytają po co inwestować w meble, skoro za kilka lat dziecko i tak wyrośnie i trzeba będzie kupić nowe? Otóż właśnie, wybierając solidne meble na początku nie będziemy musieli szybko ich wymieniać – mówi architekt Ida Mikołajska. Proponujemy meble, które będą „rosły razem z dzieckiem”. Proste formy, możliwość regulacji wysokości półek i stosunkowo neutralna kolorystyka pozwolą maluchom nadać indywidualny wyraz swojej przestrzeni w miarę zmieniających się upodobań. Na początek, w pokoju niemowlaka na pewno przydadzą się łóżeczko, komoda i szafa. W pokoju malucha sprawdzą się też skrzynie i kufry – szybko schowamy w nich zabawki, a dodatkowo mogą służyć jako wygodne siedziska. Dzieciom w wieku szkolnym niezbędne jest biurko i wygodny fotel. Producenci mebli proponują ciekawe rozwiązania, które pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń do nauki i wypoczynku. Przykładem może być łóżko na antresoli, pod którą możemy umieścić blat lub klasyczne biurko do nauki. W tym przypadku koniecznie pamiętajmy o dobrym oświetleniu miejsca do pracy, a jeśli nasza pociecha jest jeszcze mała, pomyślmy o regulowanej wysokości blatu i fotela.

Kolorowo czy ponadczasowo?

Ważnym aspektem przy urządzaniu dziecięcego pokoju jest kolorystyka.

Klasyczne, białe meble to już kanon dziecięcych wnętrz. Urzekają od lat i raczej nieprędko wyjdą z mody. Biel – uniwersalna i ponadczasowa, niezmiennie cieszy się największą popularnością w naszej ofercie – mówi arch. Jan Nizio.

Anna Koszela zachęca do kolorystycznych eksperymentów.

Funkcjonalność, niebanalna, ujmująca stylistyka, a także możliwość dowolnego kreowania przestrzeni oraz materiały i konstrukcja gwarantujące bezpieczeństwo – to cechy, którymi powinny charakteryzować się meble do pokoju malucha. Meble pomogą stworzyć przestrzeń, w której młody człowiek nie tylko bawi się, uczy i przyjmuje przyjaciół, ale też rozwija swoją wrażliwość na piękno.

https://niziohome.pl, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*