Akustyka we wnętrzach – co i jak?

Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu?

Komfort użytkowania pomieszczeń zależy w dużej mierze od odpowiedniej izolacyjności akustycznej otaczających je przegród. Hałas, który powstaje w jednym pomieszczeniu jest bowiem przenoszony przez większość ścian na skutek drgań przegrody jako całości (transmisja bezpośrednia) lub elementu konstrukcyjnego budynku (transmisja boczna). Podczas przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego, drgania przegród generują nowe fale dźwięku powietrznego o obniżonej intensywności. Straty w intensywności dźwięku określają jak skuteczna jest izolacja akustyczna elementów i przegród w pomieszczeniu. Wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej przegród dla różnych typów budynków są szczegółowo opisane w polskich normach (PN-B-02151-3 ) i wyznaczają odpowiednie standardy nie tylko dla budownictwa użyteczności publicznej, ale również i domów mieszkalnych. Wymagany aktualnie wskaźnik izolacyjności akustycznej zmierzony na budowie R’a dla przegród wynosi od 45-50 dB, co w praktyce oznacza, że badany w laboratorium wskaźnik Ra powinien wahać się w graniach od 48-53 dB.

Przyjazna akustyka przegród – czyli jaka?

Ministerstwo Infrastruktury opracowało ogólne wytyczne dotyczące ochrony przed hałasem w pomieszczeniach, w tym mówiące m.in. o minimalnej izolacyjności akustycznej ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne i pomieszczenia głośne. Wartości te różnią się w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Aby uniknąć powrotu do starych technologii, poprawić izolacyjność akustyczną przegród dostępnych na rynku, warto jest wykorzystać odpowiednie izolacje i bariery akustyczne, jak np. te z oferty firmy Armacell.

Izolacje akustyczne sposobem ochrony przed hałasem

W inwestycjach wykorzystuje się różne typy przegród. W zależności od ich konstrukcji wyróżnia się przegrody jednorodne, niejednorodne, warstwowe oraz wielokrotnie złożone z przegród pojedynczych oddzielonych szczelinami powietrza.

Z ekonomicznego punktu widzenia nie da się wykorzystywać jedynie zwiększania masy przegrody celem poprawienia jej parametrów akustycznych. W praktyce w nowoczesnych obiektach stosuje się rozwiązania wielowarstwowe, które powinny mieć jak najmniejszą grubość pozwalającą na uzyskanie optymalnej powierzchni użytkowej obiektu. W przegrodach (np. ściany gipsowo-kartonowe) stosowanych w lekkich konstrukcjach, transmisja dźwięku odbywa się zgodnie z prawem masa-sprężyna. Pomiędzy warstwami zapewniającymi masę przegrody wstawiana jest konstrukcja ramy wypełniona materiałem absorbującym dźwięk.

Wykorzystanie barier akustycznych w budynkach pomaga osiągnąć wymagane wartości izolacji akustycznej zarówno w nowych, jak i modernizowanych inwestycjach. Dzięki temu, że izolacje są wykonane z cienkiego materiału, a przy tym są niezwykle elastyczne, sprawdzą się zarówno w izolacji ścian, kanałów wentylacyjnych, czy sufitach podwieszanych. Wykazują wysoką odporność na ogień, gnicie oraz większość chemikaliów, a przy tym nie zawierają niebezpiecznych dla użytkowników związków chemicznych.
z firmy Armacell.

www.armacell.pl red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*