Kärcher oczyścił największy na świecie pomnik „żelaznego kanclerza”

W samym środku hamburskiej metropolii wznosi się największy na świecie pomnik Ottona von Bismarcka. Kärcher zajął się kompleksowym oczyszczeniem  wysokiego na 34,3 m liczącego  ponad 100 lat monumentu. Prace trwały ponad dwa miesiące. 

Granitowa powierzchnia wysokiego na 34,3 m i ponad 100-letniego pomnika była mocno zabrudzona glonami, porostami i mchem a także  „dziełami” artystów ulicznych – nielegalnymi graffiti. Prace trwały w sumie dwa miesiące, podczas których oczyszczono ścianę ogrodzenia, cokół i sam pomnik z wszelkich zanieczyszczeń.

Zastosowano trzy różne techniki czyszczenia. Po pierwsze, większe rośliny na powierzchni były ręcznie usuwane. Następnie pył, ptasie odchody i inne biogenne zabrudzenia zostały usunięte za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody typu HDS. Gorąca woda o temperaturze od 80 do 90 stopni uderza w powierzchnię pod ciśnieniem od 1 do 2 barów – jest to szczególnie delikatna metoda w przypadku kamienia granitowego. Następnie pięciu specjalistów stosując niskociśnieniową obróbkę strumieniowo-ścierną, czyli piaskowanie, przy użyciu śrutu krzemianu glinu (wielkość ziarna 40-180 μm) usuwało szpecące pomnik graffiti. Na koniec cały zabytek został odkurzany odkurzaczem do mokrych i suchych zabrudzeń.

Trochę historii

Czyszczenie pomnika zbudowanego w latach 1901-1906 na cześć pierwszego kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka poprzedzało jego gruntowną renowację, która obecnie jest jeszcze w fazie planowania. Aby wykorzystać 19-metrową podstawę jako schron przeciwlotniczy, w czasie II wojny światowej fundamenty zostały wypełnione 2.200 tonami betonu – było to zbyt wiele, by pomnik mógł to wytrzymać . Przechylił się a na powierzchni pojawiły się pęknięcia.

Jedną z zalet czyszczenia jest to, że po usunięciu zabrudzeń można precyzyjnie ustalić jaki jest stan obiektu i jakich działań renowacyjnych wymaga.

Karcher, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*