Jak skutecznie zabezpieczyć drewno przed pożarem?

Interior design: Beautiful modern terrace lounge with pergola at

Ochrona przeciwpożarowa to nie tylko odgórny wymóg podczas budowy domu. Drewniany taras, elewacja, wiata parkingowa lub elementy architektury ogrodowej — każdy z tych elementów warto zabezpieczyć przed niszczącym wpływem ognia. W jaki więc sposób chronić drewniane elementy naszych domów przed szkodliwym działaniem promieni UV i potencjalnym zagrożeniem pożarowym?

Skąd pochodzi utarte skojarzenie drewna i ognia w budownictwie? Na długo przedtem, zanim beton, stal oraz szkło zawładnęły miastami, w procesie budowania używano przede wszystkim drzewa – wówczas królowało ręcznie obrabiane i surowe lite drewno oraz domy kryte strzechą. Niestety, takie obiekty stawały w płomieniach w mgnieniu oka, a o klasyfikacji NRO nikt nawet nie śnił.

Choć drewno to materiał palny, w zależności od konkretnej klasy drewna oraz jego zabezpieczenia, swoją odpornością na płomienie potrafi pokonać beton i stal. Drewno jest doskonałym izolatorem, nie tak łatwo poddającym się wysokiej temperaturze – nagrzewa się wolniej niż beton i jest dłużej nośne niż np. konstrukcja ze stali.

Malowanie oraz ochrona przeciwogniowa 2w1

Jeżeli zależy nam, aby nowa pergola, drewniany taras lub ażurowa elewacja były odporne na ogień — warto pomyśleć o tym jeszcze na etapie kupna materiałów. W tym celu możemy skorzystać z usługi maszynowego malowania połączonego z impregnacją przeciwogniową, którą wprowadziło JAF Polska. Usługa obejmuje tarasy oraz elewacje wykonane z modrzewia syberyjskiego lub świerku, łaty, drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24, KVH® i BSH.

Uniepalnione drewno praktycznie nie wydziela dymu, tym samym wydłużając czas potrzebny do opuszczenia budynku. Impregnacja jest jednorazowa i nie wymaga ponawiania. Inwestujemy raz, a ochronę mamy na lata.

Do wyboru, do koloru

Niezależnie od tego, czy zależy nam na impregnacji zanurzeniowej NRO — malowanie maszynowe to metoda na taras w indywidualnym kolorze. W ten sposób wygodniej dopasujemy go do posiadanej kolorystyki np. na elewacji lub stolarki, aniżeli korzystając z gotowej palety producenta. Wybierać można spośród odcieni dębu, modrzewia, orzecha oraz szarości. Dostępny jest też wariant bezbarwny, który ze względu na brak pigmentacji nie chroni desek przed UV. W opcji malowania z impregnacją — docelowy kolor jest zawsze nieco ciemniejszy, jednak realistyczne próbniki ułatwiają podjęcie decyzji.

Malowanie maszynowe oraz impregnacja NRO to usługa uniwersalna. Dzięki niej możemy bez trudu zadbać o estetykę oraz ochronę elementów otaczających dom. Wiata, pergola, przepierzenie, garaż — każdy znajdzie coś dla siebie. Dużym powodzeniem cieszą się również deski o przekroju rombu, które tworzą lekkie i finezyjne elewacje ażurowe. Zamiast tracić czas na ręczne malowanie, zamawiamy gotowy materiał i od razu przystępujemy do montażu. W końcu czas to pieniądz, jednak najcenniejszy jest zawsze święty spokój.

JAF, red. AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*