Sztuka przycinania żywopłotów

Ż ywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego/. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.

Sierpniowa pełnia lata to kalendarzowy termin letniego przycinania wybranych gatunków krzewów. Jest to czas na formowanie krzewów liściastych – zimozielonych i tych zrzucających liście oraz iglaków o dużym przyroście. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu, ale nie później niż do połowy sierpnia.

Wygląd żywopłotów zależy oczywiście od warunków pogodowych, ale przede wszystkim od atencji właścicieli ogrodu, czyli od jakości pielęgnacji – prawidłowego przycinania i dbałości o narzędzia, którymi przycinanie jest wykonywane.

Jakość przycinania ma znaczenie

Kluczowym elementem prawidłowego przycinania żywopłotów, oprócz terminu dostosowanego do gatunku krzewu, jest ostrze, które koniecznie musi być dobrze naostrzone i czyste. Przytępione lub tępe narzędzie kaleczy rośliny, a następnie komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje.

S prawne, prawidłowo użytkowane nożyce na swój sposób odwdzięczą się zapewniając szybkie wykonanie pracy z pożądanym efektem formowania, niezależnie czy zaplanowaliśmy kształtowanie żywopłotu w trapez, prostopadłościan, łuk. Urzeczywistnienie wizji owej formy ułatwiają ergonomiczne, idealnie wyważone i lekkie nożyce, którymi można pracować w każdej płaszczyźnie. Wygodne i przyjemne formowanie żywopłotów zgodnie z indywidualną wyobraźnią umożliwiają nożyce długie i krótkie z wielofunkcyjnego narzędzia. Te dwustronne ostrza, łączone z jednostką napędową wyposażoną w 4-suwowy silnik o mocy 1 KM lub 1,3 KM, powstały z myślą o komforcie użytkownika i jakości pielęgnacji krzewów. Przeznaczone są do wykonywania precyzyjnych cięć w stabilnej pozycji bez konieczności schylania się czy korzystania z drabinki. Ich zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm. Dzięki nowoczesnej konstrukcji silnika umożliwiającej obrót o 360º, nożycami można pracować w każdej płaszczyźnie. Dodatkowym udogodnieniem nożyc jest regulacja kąta pracy (nożyce krótkie – 54°, nożyce długie – 90°), co w przypadku nożyc długich zapewnia bardzo dokładne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie.

Technika przycinania – praktyczne wskazówki

  • P rzycinanie najlepiej jest zacząć od powierzchni górnej, czyli od wyznaczenia wysokości krzewów.
  • Nożyce należy prowadzić zawsze od dołu ku górze, zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek.

Należy zachować jak najmniejszej powierzchni cięcia.

  • Należy zadbać o dobry stan ostrzy – tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki.
  • Higiena pracy – przed użyciem narzędzi, sekatorów i nożyc, należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami.
  • Estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą i wymaga doświadczenia oraz wprawnej ręki. Najprostszym pomocniczym rozwiązaniem jest sznurek wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.

COMUNICAT4U, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*