Jak technologia wpływa na naszą codzienność w czasie pandemii?

Dostęp do nowoczesnych i sprytnych technologii sprawia, że nasze codzienne życie staje się łatwiejsze. Mniej czasu poświęcamy na czynności, które odciągają nas od tego, co dla nas ważniejsze – czas spędzony z bliskimi, rozwój i samodoskonalenie, sport czy rozrywka. Czy wiecie, które urządzenia i aplikacje pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu? Oto kilka technologicznych inspiracji.

Ostatnie miesiące sprawiły, że wiele naszych zwyczajów musiało się zmienić. Zaczęliśmy inaczej podchodzić do funkcjonowania w swoich mieszkaniach – przestały być one wyłącznie przestrzenią do życia, a zaczęły pełnić funkcję domowych biur. Więcej czasu w domu przyczyniło się również do refleksji nad prowadzonym przez nas stylem życia oraz do zwrotu w stronę proekologicznych nawyków. Kluczowym okazało się także skrupulatne planowanie zakupów spożywczych, by ograniczyć zbyt częste wizyty w zatłoczonych supermarketach. We wszystkich wymiarach codziennego życia możemy liczyć na wsparcie urządzeń elektronicznych. Które z nich okażą się najbardziej pomocne?

Inteligentne zużycie wody

Troska o naszą planetę to jedna z wielu kwestii, ściśle związanych z technologią smart home. Pozornie może się wydawać, że armatura sanitarna niewiele ma wspólnego z innowacją, a jednak producenci baterii stworzyli wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które z powodzeniem możemy zastosować w naszych domach. Jednym z nich jest umieszczanie w bateriach specjalnych sensorów, które sprawiają, że uruchomienie przepływu wody następuje bezdotykowo. Z jednej strony pozwala to zaoszczędzić czas i energię, z drugiej strony minimalizuje rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii, co może zostać docenione zwłaszcza w czasach pandemii. Na tym jednak nie koniec, bowiem wiele baterii kuchennych i łazienkowych powstaje wraz z dedykowanymi aplikacjami. Te pozwalają na bieżąco monitorować stan zużycia wody, a przez to przyczyniają się do wypracowania proekologicznych nawyków.

Efektywne sprzątanie

W ciągu ostatnich miesięcy zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domach. Naturalnie wiąże się to z potrzebą regularnego i częstszego dbania o porządek w naszych mieszkaniach. Tutaj bardzo dużą pomocą okażą się roboty sprzątające. Pracują efektywniej i znacznie ciszej niż tradycyjne odkurzacze. Dzięki nim sprzątanie będzie mogło zostać precyzyjnie zaplanowane, a sterowanie z poziomu smartfonu ułatwi nam ustalanie harmonogramów odkurzania. W czasie, w którym robot zajmie się dokładnym usuwaniem alergenów, pyłków i kurzu, my będziemy mogli poświęcić czas na przyjemności, a przestrzeń, która służy nam nie tylko do życia, ale również do pracy zdalnej, będzie zawsze w nienagannym porządku.

Nieoceniona pomoc przy gotowaniu

Pandemia i czas izolacji wpłynęły również na nasze podejście do przygotowywania posiłków. Wyprawy do restauracji musieliśmy zamienić na rodzinne posiłki we własnych mieszkaniach, dlatego też na powrót doceniliśmy samowystarczalność. Pieczywo, domowa pizza i makarony, egzotyczne potrawy, kiszonki, zdrowe desery, koktajle, domowe dania wegetariańskie – w ciągu ostatnich miesięcy wielu z nas odkrywało rozmaite przepisy i możliwości, jakie niosą ze sobą inteligentne sprzęty. To kolejne rozwiązanie typu smart, które zdecydowanie ułatwia codzienne życie i pozwala więcej czasu pożytkować na czynności, które są dla nas ważniejsze i przyjemniejsze – np. zabawa z dziećmi, rozrywka, czas spędzony przy wciągającej książce, czy też przy ulubionym serialu. Jest to aplikacja, która pozwoli nam znaleźć wiele kulinarnych inspiracji, stworzyć listy zakupów, a także zapamięta nasze ulubione potrawy i pozwoli przyrządzić posiłek z produktów, które aktualnie znajdują się w naszych lodówkach. Tym samym, podobnie jak w przypadku inteligentnych baterii, możemy nauczyć się życia w stylu zero waste i zmienić nasze przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne.

Asystent zaopatrzenia

Producenci lodówek również zadbali o to, by przechowywanie i planowanie zakupów spożywczych było łatwe i pozwalało nam oszczędzać czas. Dzięki zamontowanym wewnątrz kamerkom, lodówki typu smart pozwalają nam na bieżąco monitorować stan zaopatrzenia. Z kolei ekrany, znajdujące się na drzwiach lodówek, informują nas o tym, które produkty niedługo przestaną być zdatne do spożycia. Dzięki temu możemy niemal automatycznie tworzyć listy zakupów. Co więcej, inteligentne lodówki pozwalają również komunikować się z członkami rodziny za pomocą elektronicznych lub głosowych notatek – samoprzylepne karteczki mogą odejść w zapomnienie.

Thermomix, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*