Kärcher czyści słynne schody w zamku Fontainebleau pod Paryżem

W ramach sponsoringu kultury firma Kärcher zajmuje się czyszczeniem charakterystycznych , podkowiastych schodów w położonym na południe od Paryża zamku Fontainebleau. Ten imponujący obiekt światowego dziedzictwa UNESCO ma wyjątkowe znaczenie historyczne i cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród Francuzów, jak i turystów z całego świata. Jako jeden z najbardziej znanych zamków we Francji jest odwiedzany przez ponad pół miliona osób rocznie. Schody były narażone na działanie warunków atmosferycznych przez blisko cztery wieki; powstałe w ten sposób osady są usuwane w sposób przyjazny dla materiału przy użyciu różnorodnych technik czyszczenia.„To dla nas ogromna radość, że możemy przyczynić się do zachowania tego pięknego zamku”, mówi Hartmut Jenner, Prezes Zarządu firmy Alfred Kärcher SE & Co. KG. „Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich osób zaangażowanych na miejscu realizacji projektu, które dzięki sprawnej współpracy umożliwiły przeprowadzenie tych skomplikowanych i wymagających prac porządkowych.“ – dodaje.

Intensywna współpraca z konserwatorami i właścicielami
W pierwszym etapie oczyszczona zostanie wewnętrzna galeria pod schodami i znajdujący się powyżej taras, natomiast oczyszczenie samych schodów nastąpi w przyszłym roku. „Szczególną cechą procesu czyszczenia tego obiektu jest konieczność znalezienia odpowiedniej techniki dla danego rodzaju zabrudzeń, jak również dostosowanie metody czyszczenia do zróżnicowanego podłoża z wapienia, piaskowca i cegły. Dzięki intensywnej i niezwykle konstruktywnej współpracy z konserwatorami, Urzędem Ochrony Zabytków i właścicielem zamku udało nam się osiągnąć zamierzony cel”, opowiada Nick Heyden, który jest odpowiedzialny na miejscu za realizację projektu z ramienia firmy Kärcher.

Wykorzystanie różnych technik czyszczenia
Z biegiem lat na schodach i wokół nich gromadziły się osady z kurzu, sadzy, tłuszczu oraz osady wapienne, jak również narastała roślinna warstwa biogenna złożona z glonów, grzybów, porostów i czarnych narostów gipsowych. Aby je usunąć bez uszkadzania konstrukcji obiektu firma Kärcher stosuje różne, starannie dobrane techniki czyszczenia. W celu usunięcia roślinnej warstwy biogennej w obszarze zewnętrznym najpierw naniesiony został środek, który w znacznej mierze powoduje jej obumarcie. Następnie wszelkie pozostałości oraz nieusunięta pokrywa roślinna zostały delikatnie zlikwidowane za pomocą gorącej pary wodnej z wykorzystaniem urządzenia wysokociśnieniowego  z podgrzewaniem wody typu HDS. Dodatkowo czarne naloty gipsowe są delikatnie usuwane za pomocą strumienia mikrocząsteczek. Zużyta woda powstająca podczas czyszczenia jest zbierana i odpowiednio utylizowana. Sadza, tłuszcz i kurz w galerii wewnętrznej są usuwane za pomocą pary  urządzeniem HDS oraz parownicy profesjonalnej, natomiast osad wapienny za pomocą strumienia mikrocząsteczek.

Szczególne środki ostrożności
Ponieważ podczas pracy materiał ścierny i woda rozpryskują się, obszary robocze są zamknięte. Zużyta woda i materiały ścierne są zbierane za pomocą dwóch różnych odkurzaczy specjalnych i przechowywane w osobnych pojemnikach. W ten sposób nawet metale ciężkie, takie jak ołów, które są potencjalnie obecne w murze, mogą zostać zebrane, a następnie odpowiednio zutylizowane. Ponadto eksperci firmy Kärcher korzystają z prysznica dekontaminacyjnego firmy Kärcher Futuretech, dzięki czemu ani oni, ani inne osoby nie mają kontaktu ze skażonym materiałem. Więcej informacji pod adresem: https://kaercher.com/pl/poznaj-firme-kaercher/sponsoring/akcje-kompetencyjne/zamek-fontainebleau-fontainebleau-francjaZamek Fontainebleau: rezydencja dynastii władających Francją
„Prawdziwa siedziba królów, portret epoki”, tak mawiał o zamku Fontainebleau francuski dowódca i cesarz Napoleon Bonaparte. To właśnie na zamkowych schodach o kształcie podkowy żegnał się ze swoimi wojskami po podpisaniu abdykacji w 1814 roku. Zamek jest uważany za pierwszą renesansową budowlę na ziemiach francuskich i był zamieszkiwany przez każdą dynastię, która rządziła Francją. Kolejni monarchowie zlecali przebudowę zamku liczącego około 1500 pokojów zgodnie z ich upodobaniami, angażując najlepszych architektów, malarzy i ogrodników; dlatego obiekt posiada elementy stylistyczne z różnych epok. Zamek będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO został przekształcony w muzeum, które co roku odwiedza około 540 000 gości.

Sponsorowanie kultury przez firmę Kärcher
W ramach programu sponsoringu kultury producent sprzętu czyszczącego, firma Kärcher, oczyścił od 1980 roku ponad 140 zabytków na całym świecie. Realizowane projekty dotyczyły między innymi kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro, liczących ponad 3300 lat Kolosów Memnona w Luksorze (Górny Egipt), jak również głów prezydentów na Mount Rushmore, katedry w Aachen i Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków i historykami sztuki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*