Urządzamy łazienkę przyjazną użytkownikom – poradnik aranżacyjny

Estetyka i aktualne trendy to nie jedyne kryteria, jakimi warto kierować się podczas aranżacji pomieszczenia sanitarnego. Równie ważna jest funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort. Tylko wtedy możemy mówić o łazience bliskiej wszystkim domownikom.

Od pierwszego wejrzenia

Trendy, paleta barw i materiałów wykończeniowych odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia wizji wnętrza. W końcu to nimi kierujemy się dobierając płytki do łazienki, armaturę i elementy wyposażenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać najświeższe informacje o tym, co jest lub będzie modne w najbliższych miesiącach, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Te pozwolą nam bowiem zdefiniować styl aranżacji, który będzie wynikał z naszych indywidualnych preferencji i gustów. Czy bliższa jest mi naturalna kolorystyka czy intensywne barwy? W jakich wnętrzach czuję się dobrze? Ta wiedza to kompas, który poprowadzi nas przez szereg dostępnych na rynku rozwiązań i pomoże wybrać te, które przetrwają dłużej niż jeden sezon.

Na miarę potrzeb

Mówiąc o łazience bliskiej użytkownikom mamy na myśli przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Pod tym pojęciem kryją się z kolei takie kwestie, jak ergonomia, odpowiednia organizacja przestrzeni, oświetlenie, nowoczesne technologie, łatwość utrzymania w czystości.

Podstawą jest także odpowiednio dobrane oświetlenie czy zabudowy meblowe służące do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Wybierając poszczególne elementy warto także zwrócić uwagę na kwestie czystości – w przypadku odwodnienia liniowego będzie to wyjmowany ruszt, a w kabinie prysznicowej szkło pokryte specjalną, hydrofobową powłoką.

Z uwagi na bezpieczeństwo

Mimo że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze, często traktujemy je po macoszemu. A przecież bez nich nie możemy mówić o łazience przyjaznej użytkownikom. Dotyczy to w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci.

Zwróćmy także uwagę na kwestie higieny. Wybierajmy rozwiązania, które będą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości i w bezpiecznym korzystaniu z łazienki. Na rynku istnieje ich coraz więcej – od przycisków spłukujących z jonami srebra, po bezdotykowe baterie i antybakteryjne powierzchnie elementów wyposażenia sanitarnego. W końcu łazienka bliska użytkownikom to pomieszczenie, w którym czujemy się przyjemnie i bezpiecznie.

CDJK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*