Czym jest moodboard?

Tablica nastroju czy tablica inspiracji? A może nastrojowe zestawienie pełne inspiracji? Choć nazw jest wiele, moodboard to doskonałe narzędzie pozwalające na wprowadzenie zmian we wnętrzu jeszcze przed zakupem wyposażenia. Będący kolażem zdjęć, rysunków, faktur, wzorników czy kolorów moodboard stanowi znakomitą poradę wzorniczą wizualizującą, jak mogłoby wyglądać nasze wnętrze po konkretnej aranżacji. Czym zatem jest moodboard?

Profesjonalne moodboardy od lat stanowią niezastąpione narzędzie do tworzenia koncepcji aranżacyjnych we wzornictwie oraz projektowaniu mody. Będąc swoistym „poradnikiem stylu”, moodboard nazywany jest także „tablicą inspiracji” lub „tablicą nastoju” i swoje narodziny zawdzięcza magazynom modowym wyznaczającym ich czytelnikom kolejne trendy.

Wielu z nas może kojarzyć moodboardy jako tablice z kolorowych czasopism, na których styliści dla danego elementu odzieży układają konkretne stylizacje z jego wykorzystaniem. To samo robi się w przypadku aranżacji wnętrz. Zastanawiamy się nad jadalnią w stylu boho? A może nie wiemy, jak zaaranżować miejsce pracy? Z pomocą przychodzą moodboardy, na których w łatwy sposób przedstawimy naszą koncepcję, jak i sprawdzimy spójność poszczególnych elementów wystroju. Co ważne, aby tego typu tablice mogły w jak najbardziej precyzyjny sposób nam pomóc, warto je skonsultować lub powierzać ich wykonanie profesjonalistom. Dobrze zrobiony moodboard znakomicie sprawdzi się zarówno w home stagingu, jak i w momencie domowego planowania zmian aranżacji w naszym mieszkaniu” – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, z galerii DOMAR.


Moodboardy w katalogach wnętrzarskich są tworzone według prostego klucza: „W pierwszej kolejności wybieramy style wnętrzarskie. Następnie dobieramy meble kluczowe dla danego pomieszczenia, czyli na przykład sofę dla salonu lub stół dla jadalni. Na koniec całość danego moodboardu uzupełniamy wyposażeniem pomocniczym oraz odpowiednimi dodatkami. W ten sposób powstaje jasny i prosty poradnik, dzięki któremu gustownie urządzimy każde wnętrze.” – wyjaśnia Aldona Mioduszewska.

Moodboard jest także kolażem fotografii, rysunków, faktur, tkanin, wzorników, kolorów i wielu innych elementów, które pokazują koncepcję lub  wizję projektową, czyli to, jak mogłoby wyglądać nasze wnętrze po aranżacji. Moodboard jest niezastąpionym i niedrogim narzędziem – a gdy tworzy go profesjonalista, stanowi znakomitą poradę wzorniczą.

Wplanuj się w aranżację

Podejmując się zaaranżowania przestrzeni domu czy mieszkania, zawsze mamy wiele różnych wyobrażeń o tym, jak powinny wyglądać nasze wymarzone cztery kąty. Jednak zderzenie oczekiwań i realiów bywa czasem bolesne. Dlaczego? Ponieważ nie każdy posiada umiejętności odpowiedniego zagospodarowania metrażu, zestawiania kolorów i stylów aranżacyjnych, a także zapanowania nad gabarytami mebli.

DOMAR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*