Fotowoltaika na raty?

Stosowanie rozwiązań opierających się na odnawialnych źródłach energii przyczynia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery. Warto zatem rozważyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Niestety często wysoki koszt zakupu zniechęca klientów do wyboru tego typu rozwiązania.

Niższe rachunki za prąd

Całkowite odstąpienie od zasilania elektrowni węglem w Polsce póki co jest niemożliwe. Niestety wykorzystywanie go wiąże się ze większą szkodliwością dla środowiska, m.in. z gorszą jakością powietrza i powstawaniem smogu. Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa mogą jednak wpłynąć na zmniejszenie kosztów uzyskania energii elektrycznej. Nie zawsze będzie możliwe całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych danej firmy. Jednak przy tak zmiennych kosztach energii elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców oraz ograniczenie kosztów jest wykonalne i ma jak najbardziej sens. Zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty komercyjne mogą czerpać energię ze słońca, wykorzystując do tego celu panele fotowoltaiczne.

Optymalizacja całorocznej pracy instalacji fotowoltaicznej powinna zniwelować różnice w energii, jaka dociera do systemu w poszczególnych miesiącach. Wydajność takiej instalacji nie jest jednak stała, lecz zmienia się w zależności od pory roku, nasłonecznienia i pory dnia. Zdecydowanie częściej rozwiązanie to koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej w sezonie letnim, co powoduje w tym okresie zapewnienie pełnego zapotrzebowania na prąd bez konieczności stosowania rozwiązań wspomagających. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV zimą jest nieco mniejsza niż latem, więc wówczas niedobór prądu uzupełnia się, korzystając z sieci energetycznej.

LetPR, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*