Czy branża stolarki otworowej jest gotowa na 2021 rok?

Young architects with model of house sitting at the desk indoors in office, working.

W 2021 roku nastąpi zaostrzenie przepisów prawa budowlanego dotyczących zwiększenia energooszczędności budynków. Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Co oznaczają te zmiany dla przedstawicieli branży okiennej i drzwiowej oraz osób planujących generalny remont czy budowę domu?

Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów unijnych jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie nowopowstałe obiekty będą zaliczane do budynków pasywnych lub zeroenergetycznych, czyli takich, które są samowystarczalne i nie wymagają dużego poboru energii. Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie z dniem pierwszego stycznia 2021 roku, określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przenikania ciepła – U (W/m2K).

Standard WT 2021

Nowelizacja przepisów tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć remont lub budowę domu, ponieważ to na nich będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności. Niewątpliwą korzyścią płynącą z zapowiedzianych zmian jest to, że dzięki rygorystycznym przepisom wszystkie nowe obiekty powstałe od 2021 roku będą energooszczędne, co pozytywnie wpłynie nie tylko na generowane zużycie energii, ale także na nasze środowisko.

O zmianach dotyczących wprowadzenia nowych parametrów okiennych branża wiedziała już od kilku lat. Był to czas, w którym firmy mogły przygotować swoją ofertę do prawa, które będzie realnie obowiązywało dopiero od stycznia 2021. Jednak wiele firm oferujących gorszej jakości okna, nie jest na to gotowych – zarówno pod względem produkcji, jak i oferowanych rozwiązań. Natomiast w portfolio firmy Awilux już od dłuższego czasu znajduje się szeroki wachlarz rozwiązań spełniających wymagania WT 2021.

Czy okna będą droższe?

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących energooszczędności i wymaganych wskaźników U może nieść za sobą wzrost cen najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Producenci, którzy będą zmuszeni do podwyższenia standardu swoich rozwiązań – z pewnością podniosą ich ceny.

Nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie z dniem pierwszego stycznia 2021, wprowadzi nowy standard budowlany.

Awilux, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*