Architektura w walce z zarazą?

Epidemia hiszpanki i gruźlicy pokazały, że związek architektury i medycyny jest ze sobą nierozerwalny. Ówczesna medycyna nie znała leku na gruźlicę, a jedynym zaleceniem medycznym było wystawianie chorych na promienie słoneczne oraz częste wietrzenie mieszkań i domów. W tym czasie ważną rolę odegrali twórcy modernizmu, którzy zaczęli projektować bardziej doświetlone wnętrza z dostępem do tarasów. A w jaki sposób architektura zmienia się w obliczu obecnych wydarzeń?

Historia pokazuje, że wyzwania, przed którymi staje ludzkość, znajdują wiele kreatywnych rozwiązań – w tym architektonicznych – które towarzyszą nam do dzisiaj. Architektura wielokrotnie podążała za rozwojem medycyny. Na projektowanie przestrzeni mieszkalnej, a także terenów zielonych miał wpływ między innymi rozwój wiedzy na temat higieny. Jednym z najważniejszych elementów budownictwa, który ma rzeczywisty wpływ na nasze zdrowie, jest stolarka okienna – na przestrzeni lat bardzo istotne było bowiem planowanie w projekcie budynku okien umożliwiających szybkie i efektywne wietrzenie oraz doświetlanie pomieszczeń.

Naturalny lek

Według zaleceń lekarzy i naukowców, człowiek powinien codziennie spędzać do kilku godzin w świetle o natężeniu 4000 lux, co pozwoli mu utrzymać samopoczucie i zdrowie w dobrej kondycji. Wielu Polaków cierpi na niedostatek witaminy D, której głównym źródłem jest słońce, dlatego tak ważne jest korzystanie ze światła naturalnego.

Czy dom ma wpływ na nasze zdrowie?

Budując dom, remontując go lub wybierając nowe mieszkanie, coraz częściej zwracamy uwagę na ich funkcjonalność, ekologiczność i energooszczędność – a co za tym idzie, również na aspekty ekonomiczne. Jednak wnętrze, w którym spędzamy swój wolny czas i regenerujemy nasz organizm, powinno także sprzyjać naszemu zdrowiu. Komfort, jaki oferują nam nasze cztery ściany, ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną, jak i psychiczną.

Przygotowując się do budowy domu, warto poświęcić czas właściwemu rozplanowaniu stolarki okiennej. W pogodne dni przeszklenia skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią mogą dostarczyć do wnętrza dużo naturalnego ciepła, które także dogrzeje dom. Jedną z zasad budownictwa energooszczędnego jest montaż okien skierowanych w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. W maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła pomogą także panoramiczne przeszklenia, osiągające nawet kilkanaście metrów długości, jak i okna narożne czy duże drzwi przesuwne lub podnoszono-przesuwne – jak te, dostępne w firmie AWILUX.

Jak pokazuje historia oraz nasze aktualne doświadczenia, dostęp do światła dziennego oraz przestrzeń gwarantująca swobodę, to najważniejsze aspekty architektury, które mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Właściwy wybór okien to jeden z podstawowych warunków, który należy spełnić, by stworzyć komfortowy dom, który sprawdzi się nie tylko w okresie ogólnoświatowych problemów związanych z pandemią.

GutPR, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*