Na słońce i deszcz, czyli o trwałości systemów rynnowych

Rynny i rury spustowe to elementy budynku, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi. Ich rodzaje i parametry techniczne poznajemy głównie w trakcie budowy domu. Warto jednak pamiętać, że system rynnowy pełni wiele ważnych funkcji, dlatego jego prawidłowe działanie jest niezwykle istotne. Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?

Na niezawodną pracę systemu rynnowego ma wpływ kilka czynników. Liczą się przede wszystkim: materiał, z którego został wykonany, jego kształt oraz prawidłowy montaż, przeprowadzony przez doświadczonego dekarza. Pamiętajmy, że orynnowanie to nie tylko rynny i rury spustowe, ale także haki, odpływy, łączniki, mufy czy obejmy. Wszystkie te elementy powinny być nieruchomo przytwierdzone, by skutecznie stawiać czoła zmiennym warunkom atmosferycznym.

Siły natury

W zależności od pory roku system rynnowy wystawiony jest na działanie różnych czynników pogodowych. Jesienią są to obfite opady deszczu i porywiste wiatry, zimą śnieg i zamarzająca woda, a latem grad, który często występuje w parze w intensywnymi burzami. Właśnie dlatego tak ważnym kryterium wyboru orynnowania powinny być jakość i trwałość materiału.

Działanie słońca

Specyficzne położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że przez znaczną część roku narzekamy z powodu niedostatku słońca. Zmiany klimatyczne zachodzące na przestrzeni ostatnich lat pokazują jednak, że okres wysokich temperatur stale się wydłuża. Wpływa to na wiele aspektów naszego życia, w tym także na sektor budowlany. Na działanie promieni UV narażone są głównie systemy rynnowe wykonane z tworzywa PVC. Słońce powoduje bowiem odbarwianie się orynnowania i płowienie jego pierwotnego koloru. By temu zapobiec wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne i wzmacnia swoje produkty specjalnymi powłokami ochronnymi.

Związki chemiczne

Niektóre usterki systemów rynnowych nie są widoczne od razu. Mikrouszkodzenia, bo o nich mowa, powstają w wyniku wieloletnich procesów. Ich przyczyną są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne, takie jak kwaśne deszcze czy smog, z którym zmagamy się od lat. Osadzanie się ich na powierzchni elementów orynnowania powoduje w dłuższej perspektywie niszczenie materiału, z którego wykonano rynny i rury spustowe. To między innymi dlatego tak ważne są ich okresowe przeglądy i oczyszczanie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Z winy człowieka

Do powstawania uszkodzeń mechanicznych dochodzi głównie podczas nieprawidłowego transportu, przenoszenia orynnowania na placu budowy, złego sposobu magazynowania czy niewłaściwie wykonanego montażu. Wiele błędów popełnia też część gospodarzy, którzy do przeprowadzenia okresowych przeglądów rynien używają niewłaściwych narzędzi.

Orchidea, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*