Taras wywyższony czyli taras na podwyższeniu

Taras przed domem to miejsce wypoczynku i relaksu, a także jedna z ważniejszych stref w ogrodzie. Warto podkreślić jego znaczenie, umieszczając go na podwyższeniu.

Wyniesienie tarasu ponad poziom działki to często stosowany zabieg, który wizualnie podkreśla jego rolę jako przedłużenia salonu na ogród. W tym przypadku trzeba jednak rozwiązać kwestię różnicy poziomów pomiędzy obydwoma przestrzeniami. Taras powinien być łatwo dostępny z ogrodu. Sprawdzonym i estetycznym wizualnie rozwiązaniem jest zastosowanie wielkogabarytowych, szerokich i wygodnych schodów wykonanych z betonowych bloczków.

Wygoda i szybkość budowy

Schody wykonane z bloków betonowych mają wiele zalet. Po pierwsze są łatwe w montażu oraz w eksploatacji. Wynika to z ich wielkości, a także ciężaru. Dla przykładu stopnie schodowe Polbruk Grando posiadają, zależnie od faktury, wymiar 46×100 cm lub 40×100 cm i wysokość 15 cm. Dzięki temu przy niwelowaniu mniejszych różnic wysokości między tarasem i ogrodem nie potrzebują one w zasadzie podkonstrukcji. Nie trzeba też czekać na ich wylanie, jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać ich później, przykładowo ceramiką. Schody budujemy z gotowych, spójnych i monolitycznych bloków, które nie są podatne na uszkodzenia, a czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat.

Są jednak przypadki, gdy układanie schodów z wielkogabarytowych bloków betonowych wiąże się z nieco większym nakładem pracy. Dzieje się tak, gdy zniwelowania wymaga większa różnica wysokości terenu. W takim przypadku wykonanie podkonstrukcji jest konieczne. Przed przystąpieniem do prac, należy wyznaczyć bieg przyszłych schodów w terenie oraz wybudować ich fundament, który powinien znajdować się pod pierwszym schodkiem w biegu. Następnie trzeba odpowiednio wyprofilować grunt, po czym wykonać warstwę ze żwiru, pospółki lub kruszywa. Warto pamiętać, że musi ona oddawać bieg przyszłych schodów. Nad nią umieszcza się podbudowę z półsuchego betonu, na której następnie należy ułożyć stopnie schodowe. Przy tej czynności trzeba zwrócić uwagę, by kolejny nachodził na poprzedzający na kilka centymetrów, czyli około 2-3 cm. Bloczki schodowe powinny być przy tym minimalnie nachylone, żeby ułatwić spływanie wody ze stopnic po deszczu. Warto również uszczelnić przestrzenie pomiędzy stopniami, żeby uniknąć wnikania w nie wody, bo w dłuższym okresie może prowadzić to do uszkodzeń.

Schody ze stopniami z bloków betonowych są nie tylko wygodne w montażu, ale również w użytkowaniu. Spacer po takich schodach to przyjemność, która nie obciąża nóg, gdyż nie trzeba ich nazbyt wysoko podnosić.

Walor użytkowy to nie wszystko

Stopnie schodowe z bloków betonowych oferują nie tylko komfort użytkowania, ale też stylowy, ponadczasowy design. Do wyboru są dwie faktury: łamana i gładka. Ta pierwsza przypomina wyglądem łupany kamień, a druga – taflę granitu. Obydwie wersje występują w czterech kolorach: bazaltowym, nerino, latte oraz hawaii. Zapewnia to bogate możliwości tworzenia inspirujących aranżacji. W przypadku stylu nowoczesnego, dobrym połączeniem jest zestawienie stopni schodowych utrzymanych w neutralnych szarościach, takich jak nerino i bazaltowy, z płytą tarasową. Obie płyty doskonale wpisują się w aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni. W nowoczesnym ogrodzie świetnie sprawdza się też płyta ogrodowa, która wyglądem przypomina trawertyn, czyli wapienną skałę. Co ciekawe, płyty betonowe przypominające trawertyn nadają przestrzeni ekskluzywności, gdyż budulec ten był używany m.in. na elewacji Bazyliki Św. Piotra w Rzymie czy do wyrobu posągów w starożytnym Egipcie.

Stopnie schodowe w kolorach latte i hawaii, ze względu na swą ciepłą kolorystykę, będą natomiast dobrze pasowały do tarasów w stylu rustykalnym. Doskonałą propozycją na taki taras jest płyta w melanżowym kolorze latte. Ma ona prostokątny kształt i jest dostępna w 3 wymiarach, co umożliwia kreację ciekawych aranżacji. W stylu rustykalnym jako nawierzchnię ogrodową bardzo często stosuje się też drewno, choć alternatywą mogą być także deski betonowe. Wyglądem do złudzenia przypominają drewno. Są prostokątne oraz posiadają charakterystyczne dla tego materiału spękania, słoje, sęki, a nawet fakturę.

Przedstawione powyżej propozycje to tylko kilka z wielu pomysłów na aranżację tarasu z użyciem stopni schodowych wykonanych z bloków betonowych. Gama tarasowych płyt z betonu jest na tyle szeroka i uniwersalna, że liczba możliwych kompozycji staje się praktycznie nieograniczona. Gdy dodamy do tego łatwość i szybkość budowy tego rodzaju założeń, można powiedzieć, że mamy idealny przepis na taras.

Polbruk

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*