Biały marmur we wnętrzach

Od lat biały marmur pozostaje synonimem elegancji i luksusu. Niegdyś kojarzony jedynie z włoskimi palazzo i artdecowskim apartamentem na Manhattanie, w końcu zagościł w domach zwykłych śmiertelników. I jak można było się spodziewać – od razu się u nas zadomowił. Zapraszamy do świata pięknych i niezwykłych dzieł wprost z natury!

Wybór jest twój

Marmur jest ponadczasowy i bardzo uniwersalny. Świetnie wygląda zestawiony z innymi naturalnymi materiałami – drewnem, betonem, metalem – podkreślają architekci. – Z powodzeniem może występować w każdym wnętrzu w domu, począwszy do holu, poprzez salon, a na kuchni i łazience skończywszy – dodają. To prawda, niezależnie od pomieszczenia i stylu wnętrza jasny marmur mistrzowsko wpisuje się w aranżację. Jest w czym wybierać. Poszczególne gatunki różnią się odcieniem, sposobem i gęstością użylenia.

Włoska klasyka

Architekci wnętrz bardzo cenią sobie oryginalne marmury mające ciepły odcień kości słoniowej poprzecinany bardzo wyraźnymi nitkami użylenia w srebrzystym i czarnym kolorze. Są także o odcieniu beżowym, a ich użylenie to ciepłe odcienie brązu i miedzi. Marmury te najlepiej wyglądają w nowoczesnych wnętrzach na dużych płaszczyznach, ścianach i podłogach. Ze względu na charakterystyczne użylenie, we wnętrzu są bardzo zobowiązujące. – Lepiej zestawiać je z gładkimi, pozbawionymi wzorów powierzchniami – radzą profesjonaliści.

Najbardziej pożądany gatunek marmuru z Carrary jest bardzo subtelny, śnieżnobiały, pokryty delikatnie rozmytymi żyłkami. Projektanci wnętrz bardzo często stosują go
w aranżacjach łazienek w stylu nowojorskim. Wystarczy kilka złotych dodatków, spektakularna lampa, lustro, złota armatura, a efekt – oszałamiający!

Podobny, lecz o zabarwieniu zbliżonym do szarości jest marmur karraryjski. Ma dość gęste, ciemne przerosty. Często wykorzystywany jest na kuchennych ścianach. Architekci zestawiają go z czernią i antracytem, które to dodatkowo wydobywają stworzone przez naturę hipnotyzujące wzory na jego powierzchni.

Prosto z Portugalii

Kamień z Portugalii w porównaniu do użylonych włoskich marmurów jest prawie gładki. Dzięki jednolitej powierzchni pozostaje neutralny. Ciepły odcień pięknie współgra z naturalnym drewnem, a bezpretensjonalny wygląd wpisuje się
w skandynawski styl wnętrz. Jest twardym kamieniem, może więc być wykorzystywany na podłogach, schodach, czyli wszędzie tam, gdzie wytrzymałość powierzchni jest wskazana.

Good Morning Vietnam

Marmury z Wietnamu zyskują w Polsce coraz większą popularność. To propozycje o gładkiej powierzchni, bez użylenia. Ich śnieżna biel miejscami wpada w dyskretny, gołębi odcień, który niekiedy przypomina zasnute gęstymi chmurami niebo. Wietnamskie marmury przepięknie wyglądają na dużych powierzchniach
w ekskluzywnych, współczesnych wnętrzach. Stanowią idealne tło dla designerskich mebli. Ich gładkie, polerowane powierzchnie odbijają światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, sączące się
z dekoracyjnych żyrandoli i kinkietów.

HSH, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*