
Jak cię widzą, tak cię piszą – choć to powiedzenie jest znane od lat, do dziś nie straciło na aktualności. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak odwiedzający goście postrzegają dom i jego otoczenie.
Na percepcję obrazu posesji wpływa wiele elementów. Przede wszystkim uwagę zwraca bryła i ogólny wygląd budynku, a następnie, przed wejściem do wnętrza, najbliższe otoczenie, czyli coś, co śmiało można nazwać strefą wejściową. Znajduje się ona pomiędzy ulicą a drzwiami prowadzącymi do domu. W dużych miastach przestrzeń ta, ze względu na wysokie ceny działek budowlanych, jest bardzo ograniczona pod względem powierzchni. Zazwyczaj jest to podjazd do garażu, fragment alejki od ulicy do drzwi domu oraz powierzchnia zielona, czyli trawnik wraz z elementami małej architektury. Najczęściej tego rodzaju przestrzenie mają bardzo minimalistyczny charakter, dlatego naturalnym wyborem wydaje się jej aranżacja w stylu nowoczesnym. W tego typu stylizacjach przy budowie nawierzchni i niektórych elementów tzw. małej architektury królują praktycznie niepodzielnie prefabrykaty betonowe, ze względu na ich trwałość i estetykę, jak również cenę.
Dwa filary ładu przestrzeni
Zazwyczaj częścią dokumentacji projektowej przy budowie domu, jest zagospodarowanie terenu. Jego najważniejszymi elementami są ciągi piesze i pieszo-jezdne, czyli alejka prowadząca z ulicy do drzwi oraz podjazd przed garażem. Te dwa elementy de facto „organizują” resztę przestrzeni, czyli tereny zielone. Tworząc nawierzchnię, warto wybrać takie prefabrykaty, które będą dostosowane do przewidzianych obciążeń, a jednocześnie spójne pod względem stylistycznym i atrakcyjne pod względem estetycznym. W przypadku podjazdów zaleca się wykonanie nawierzchni z płyt betonowych o grubości powyżej 6 cm, natomiast jeśli budujemy alejkę – minimalnie 4,5 cm.
Wytycz granicę przestrzeni
Projektując strefę wejściową warto uwzględnić także obrzeża, które w naturalny sposób będą stabilizować podjazd oraz alejkę, a także oddzielą deptaki od przestrzeni zielonej.
Zieleń ujarzmiona
W sytuacjach, gdy przestrzeń strefy wejściowej jest niewielka, dobrym pomysłem będzie również wzorowe uporządkowanie zieleni. Można to zrobić przy pomocy prefabrykatów betonowych. W przypadku kompozycji wielu donic, warto wykorzystać zarówno dłuższy, jak i krótszy bok elementów, bo pozwoli to zróżnicować wysokość donic, a co za tym idzie – zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu. Innym rozwiązaniem pozwalającym „ujarzmić” zieleń mogą być murki. Swoim wyglądem przypomina on współczesną wersję układanych z kamieni polnych murków granicznych, tak dobrze znanych z krajobrazów Szkocji czy Włoch.
Przy umiejętnym połączeniu różnych betonowych prefabrykatów można wykreować spójną i bardzo reprezentacyjną strefę wejściową. Warunkiem jest stworzenie dobrego projektu w oparciu o dostępne elementy oraz utrzymanie całości założenia w jednym i z góry ustalonym stylu. W takim wypadku wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia u odwiedzających dom jest gwarantowane!
Polbruk red.AS
O zasadach aranżacji przestrzeni sporo można znaleźć w RADACH I PORADACH na stronie Buszremu