Posezonowa opieka nad robotem koszącym

Pierwsze przymrozki sygnalizują definitywny koniec sezonu koszenia w tym roku. Przez najbliższe zimowe miesiące trawa, jak cały świat roślinny, spowalnia wegetację i należy tylko dbać, by trawnik był oczyszczony z liści. Gdy nadejdą opady śniegu, a temperatura spadnie poniżej zera, warto powstrzymać się przed chodzeniem po trawniku, nawet jeśli słoneczna pogoda będzie do tego kusić, ponieważ deptanie zmrożonej trawy ją uszkadza.

Po ostatnim koszeniu pozostaje jeszcze jedna czynność – zaopiekowanie się urządzeniami ogrodniczymi. Nowoczesny robot, kosząc przez kilka miesięcy za nas, przyzwyczaja do myśli o bezobsługowym trawniku, ale po ostatnim koszeniu warto sobie o nim przypomnieć i wykonać posezonowy przegląd oraz zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania do wiosny.

Pierwszą najważniejszą czynnością po ostatnim koszeniu jest oczyszczenie urządzenia.

Po sezonie należy delikatnie oczyścić z pokosu spód robota, koła oraz ostrza, czyli te miejsca, w których gromadzi się drobny pokos. Robot kosi praktycznie na okrągło przez kilka miesięcy niezależnie od pogody i, zwłaszcza w przypadku gdy nie był systematycznie czyszczony w sezonie, rozdrobniony pokos stopniowo nawarstwia się od spodu. W skrajnych przypadkach warstwa ta może na tyle obciążać urządzenie, że wpływa to na działanie akumulatora. Spód robota i tarczę tnącą czyści się za pomocą miękkiej szczotki i szmatki. Nie należy do tego celu używać wody ani rozpuszczalników, a najlepiej jest uprzednio sprawdzić wskazówki zawarte w instrukcji obsługi. Czyszczenie można wykonać we własnym zakresie, jednak po całym sezonie warto wykonać coroczny przegląd urządzenia w Autoryzowanym Serwisie. Dzięki profesjonalnej opiece zapewnimy robotowi znacznie wydłużoną żywotność. – radzi Mariusz Czarnocki, Menadżer robotów koszących.

Podczas corocznego przeglądu, Autoryzowany Serwis dokładnie oczyści robota i ostrza, sprawdzi kluczowe parametry urządzenia. Ostrza tarczy tnącej robota zużywają się w sposób naturalny tak jak noże kosiarek. Różnica polega na tym, że nożyków robotów, ze względu na ich rozmiar, nie ostrzy się, dlatego tarcza tnąca powinna być wymieniona na nową przynajmniej raz w roku.

Częstotliwość wymiany ostrzy w robocie koszącym zależy od warunków w jakich porusza się urządzenie i od intensywności koszenia. Łatwo to zauważyć na trawie, ponieważ stępione ostrza pozostawiają poszarpane źdźbła trawy. Taki efekt bardzo osłabia trawę, ponieważ poszarpana darń ma uszkodzone wiązki przewodzące czyli nerw i w tym stanie szybko traci wodę, wilgoć, i staje się bardzo podatna na choroby. – dodaje Mariusz Czarnocki.

Wymiana samej tarczy tnącej przebiega szybko i sprawnie, między innymi dzięki łatwej dostępności części zamiennych. W przypadku wymiany materiałów eksploatacyjnych zazwyczaj powstaje pytanie czy wybrać nową część oryginalną czy zamiennik. Przed podjęciem decyzji zawsze warto uwzględnić fakt, że każda część zamienna sygnowana przez Honda jest produkowana z niezwykłą precyzją, pod kątem danego urządzenia, typu silnika i jest identyczna z częściami, w które urządzenie jest fabrycznie wyposażone. Nieoryginalne części zamienne są czasami tańsze, ale to krótkotrwałe rozwiązanie.

Najmniejsza nieoryginalna część zamienna wpływa na funkcjonowanie całego urządzenia, które nie daje gwarancji funkcjonowania w 100% według parametrów producenta.

4 zasady prawidłowego przechowywania robota koszącego

Warunki przechowywania robota koszącego są dlatego istotne, gdyż od nich będzie zależeć praca robota w kolejnym sezonie, a przede wszystkim pierwsze jego uruchomienie na wiosnę. Prawidłowe przechowywanie polega głównie na niedopuszczeniu do rozładowania akumulatora i ogranicza się w praktyce do wykonania kilku czynności:

  1. przeniesienia stacji dokującej robota koszącego do suchego i osłoniętego pomieszczenia z pokojową wilgotnością powietrza. Zalecana temperatura przechowywania wynosi powyżej 5º;
  2. podłączenia stacji dokującej do źródła prądu;
  3. umieszczenia robota koszącego w stacji dokującej;
  4. sprawdzania stanu naładowania baterii. Akumulator musi pozostawać w stanie nałądowania aż do wiosny.

comunicat4u.pl red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*