Domowy układ zasilania rezerwowego

54312164 - cloud to ground electric lightning behind house roof tops

Wyposażenie domu rodzinnego w bezobsługowy układ rezerwowego zasilania z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej zapewnia stałe zasilanie domowych odbiorników bez względu na niekontrolowane przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Dziś praktycznie wszystkie domowe urządzenia, jak piec C.O. z elektroniką, oświetlenie, lodówka i pozostały sprzęt RTV AGD, system alarmowy, brama wjazdowa, a przede wszystkim coraz bardziej powszechny i liczny sprzęt elektroniczny wymagają stałego zasilania prądem najwyższej jakości. Stały dopływ energii elektrycznej w domu stał się wręcz nieodzowny szczególnie w aktualnej sytuacji epidemicznej, gdy wszyscy spędzają w domu więcej czasu, uczniowie i studenci kształcą się w systemie online, a spora część dorosłych wykonuje pracę zdalną w warunkach home office. Tymczasem przerwy w dostawach energii elektrycznej zdarzają się o każdej porze roku, bowiem mogą one wynikać z awarii sieci energetycznej, planowych przeglądów, napraw i konserwacji, jak i być skutkiem poprawnego działania systemów zabezpieczeń wyłączających dopływ energii elektrycznej w przypadkach zagrożeń pożarem czy porażeniem prądem oraz wskutek warunków atmosferycznych.

Najłatwiejszym i jednocześnie najszybszym w instalacji oraz niezawodnym w działaniu rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy współpracujący z nowoczesnym panelem automatyki podłączonej do sieci elektrycznej budynku, czyli niezależny układ zasilania rezerwowego. Kluczową korzyścią takiej domowej mini elektrowni jest bezobsługowość. Jedyną czynnością do wykonania jest uzupełnienie paliwa w agregacie.

Rozważając instalację rezerwowego zasilania za pomocą agregatu prądotwórczego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na moc i stabilizację napięcia. Moc wybranego generatora musi być większa od sumy mocy wszystkich odbiorników, które mają być podłączone do agregatu. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy, najlepiej poradzić się autoryzowanego sprzedawcy. Dla zasilanych odbiorników istotny jest także system stabilizacji napięcia. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) w tym elektroniczne – bardzo czułe na jakość prądu, na przykład sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi – powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia.

Jakość napięcia zasilania wydłuża żywotność odbiorników

Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności. Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są coraz bardziej liczne urządzenia elektroniczne. O jakości prądu decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego. Wzrost częstotliwości ma wpływ na straty i trwałość zasilanych odbiorników, natomiast jej spadek – na wydajność. Ponieważ częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika, do zasilania odbiorników domowych, a głównie elektronicznych, rekomendowane są agregaty prądotwórcze wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia.

Inwerter to prądnica o innowacyjnej budowie, która jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem stabilizacji napięcia. Działając niezależnie od obrotów silnika agregatu, bardzo szybko reaguje na częste zmiany obciążenia, podczas których idealnie utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości. Największą zaletą inwertera jest jakość generowanego prądu wyjściowego, który jest lepszej jakości niż ten pochodzący z gniazda. W efekcie, odbiorniki zasilane agregatami inwerterowymi działają z rzeczywistą mocą, a ich żywotność jest znacznie wydłużona, co w konsekwencji oznacza obniżenie kosztów eksploatacji i serwisowania agregatu oraz zasilanych odbiorników.

Rezerwowe zasilanie z panelem automatyki

Układ zasilania rezerwowego „agregat prądotwórczy – panel automatyki” zapewnia stałe zasilanie podłączonych odbiorników. Panel automatyki monitoruje parametry elektryczne sieci elektroenergetycznej i w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci włącza agregat i wyłącza go podczas powrotu zasilania. W opcji dodatkowej możliwe jest również uruchomienie systemu powiadomień SMS-owych o pracy automatyki. Praktyczną wygodą jest możliwość odłączenia agregatu i przeniesienia go w miejsce, w którym w danym momencie jest potrzebny. Wówczas automatyka pozostaje w trybie manualnym.

Do tego typu systemu zasilania rezerwowego przeznaczone są generatory z automatycznym startem i współpracujące z nowoczesnym panelem automatyki podłączonym do sieci energetycznej, wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia i częstotliwości.

Agregaty domowego użytku

Do zasilania rezerwowego w domu jednorodzinnym w przypadku awarii sieci energetycznej można również zastosować jednofazowe agregaty prądotwórcze z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości o mocy maksymalnej 3 kW. Agregaty te zasilą większość odbiorników codziennego użytku będących na wyposażeniu domu, choć w przypadku zastosowania agregatu mniejszej mocy niż EU70i S (7kW), musimy ograniczyć liczbę odbiorników, które chcemy zasilać w tym samym czasie. Jednofazowe, przenośne generatory prądu zapewnią normalne funkcjonowanie życia rodzinnego, bezpiecznie zasilą sprzęt elektroniczny, wyposażenie home office, a także standardowe jednofazowe elektronarzędzia do majsterkowania oraz większość profesjonalnych elektronarzędzi wykorzystywanych podczas prac remontowo-budowlanych.

COMUNICAT4U, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*