Jaka pompa ciepła?

Rozwój nowoczesnych technologii, a także zwiększona troska o środowisko przyczyniają się do szukania rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Spośród wielu możliwości warto wybrać urządzenie, które będzie sprawne przez wiele lat, pozwoli zaoszczędzić na opłatach oraz zapewni odpowiedni komfort życia mieszkańcom.

To co najlepsze, czyli pompa ciepła

Pompy ciepła gromadzą energię pozyskaną z powietrza lub gruntu, a ich głównym zadaniem jest ogrzewanie domu. Praca gruntowych pomp ciepła bazuje na temperaturze utrzymującej się pod powierzchnią ziemi. Poniżej 15 m temperatura utrzymuje się na stałym poziomie około 10ºC, dlatego gruntowe pompy ciepła są wydajniejsze niż pompy powietrzne, a warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na ich pracę. Z kolei powietrzne pompy ciepła mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne spadną do -20ºC. W większości regionów kraju, takie temperatury występują bardzo rzadko. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy z nimi całkowicie do czynienia. Jeśli w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych powietrzna pompa ciepła pracując samodzielnie nie zapewnia pełnej kompensacji strat ciepła, konieczne jest zastosowanie wsparcia elektrycznego w postaci grzałki lub hydraulicznego za pomocą kotła.

Dodatkowo pompy ciepła bez problemów są w stanie zapewnić tyle ciepłej wody, ile potrzeba wszystkim domownikom. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej można wykorzystać również pompy ciepła do c.w.u., nazywane termodynamicznymi podgrzewaczami wody. Ich działanie jest podobne do powietrznych pomp ciepła, z tą różnicą, że wytwarzają jedynie ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te stanowią rozwiązanie alternatywne dla systemów solarnych. Pompy ciepła do c.w.u. są dobrym uzupełnieniem kotłów stałopalnych, olejowych w sezonie letnim oraz okresach przejściowych, kiedy nie musi funkcjonować ogrzewanie budynku. Pompy wyposażone są standardowo w zasobnik o pojemnościach od 200 do 300 litrów. Pozwala to na zgromadzenie dużej ilości wody o stałej temperaturze. Działanie powietrznej pompy ciepła do c.w.u. opiera się na zasadzie odzysku energii zgromadzonej w powietrzu, następnie poprzez sprężarkę i odpowiednio wykonany skraplacz, energia ta przekazywana jest do c.w.u.. Korzystając z pompy ciepła, energia może być pozyskiwana z zewnątrz oraz z wnętrza budynku.

Kolektory słoneczne do podgrzewania wody

Korzystające z energii czerpanej ze słońca kolektory słoneczne najczęściej stosowane są do podgrzewania wody użytkowej i wody w basenach. Wybierając system solarny należy wcześniej oszacować dzienne zużycie ciepłej wody użytkowej. Umożliwi to wstępne określenie rozmiarów oraz typu instalacji m.in. pola kolektora słonecznego i pojemności podgrzewacza solarnego. Instalacja solarna skierowana na zapewnienie c.u.u może wytworzyć do 60% potrzebnej w tym celu energii. Pozostałe 40%, szczególnie zimą, powinno pochodzić z innego źródła. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą zaspokoić tę potrzebę nawet w 100%. Oczywiście jest to zależne od warunków pogodowych oraz wielkości instalacji. Dodatkowo, w tym okresie podgrzewacz solarny jest w stanie wytworzyć i zmagazynować dużą ilość ciepłej wody, która może zostać wykorzystana w pochmurne dni. Przyszli użytkownicy mogą wybierać spośród dwóch typów kolektorów słonecznych: płaskich oraz próżnioworurowych. Kolektory płaskie charakteryzują się sprawnością na poziomie 80% oraz prostą budową, która wpływa na ich niezawodność. Kolektory próżnioworurowe mają wyższą sprawność niż kolektory płaskie, dzięki czemu z mniejszej powierzchni jesteśmy w stanie uzyskać więcej energii.

LET PR, red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*