Jakie okna energooszczędne?

Wszystkie nowo budowane i modernizowane budynki muszą teraz odpowiadać surowszym standardom energooszczędności, między innymi dzięki cieplejszym oknom i drzwiom. Warto jednak zauważyć, że rozwiązania o takich parametrach są stosowane już od dawna, gdyż dają większy komfort użytkowania i zauważalne oszczędności.

Wchodząca w styczniu tego roku aktualizacja warunków technicznych wprowadza wymóg stosowania cieplejszej stolarki, która ma cechować się współczynnikami przenikania ciepła odpowiednio 0,9 W/m2K dla okien i 1,3 W/m2K dla drzwi. Modyfikacja ta ma na celu głównie dostosowanie budownictwa do wymogów unijnych i aktualnego stanu techniki. Niektórzy inwestorzy obawiają się jednak, że wpłynie to na koszt budowy domu. Eksperci podkreślają, że inwestycja w cieplejsze okna jest w pełni opłacalna. W praktyce pozwoli obniżyć koszt eksploatacji budynku, poprawić komfort zamieszkania oraz zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko.

Nowoczesne technologie, które dają długofalowe korzyści

Przystępując do wyboru stolarki zgodnej z WT 2021, należy zwracać uwagę nie tylko na jej parametr Uw, lecz także trwałość rozwiązań konstrukcyjnych i łatwość konserwacji. Warunki te najlepiej spełniają

okna z PVC-U i aluminium. Warto zauważyć, że im dłużej okna zachowają swoje parametry, tym więcej przyniosą korzyści w długim okresie. W oknach z PVC-U sprawdzonych producentów stosuje się wysokiej jakości tworzywo stabilizowane wapniem i cynkiem, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Najcieplejsze okna z PVC-U z łatwością spełniają nawet najsurowsze wymagania stawiane budynkom pasywnym, a stosowane w nich uszczelnienia długo zachowują swoje właściwości. Jeśli jednak zależy nam na większych przeszkleniach, warto postawić na energooszczędną stolarkę aluminiową. Bardzo stabilne wymiarowo okna wykonane z odpornego na korozję materiału nie tylko dorównują stolarce z PVC-U pod względem parametrów cieplnych, lecz także mogą osiągać imponujące wymiary przy niewielkiej szerokości ram, co oznacza znacznie lepsze doświetlenie i szerszy widok na zewnątrz. Rozwiązanie to zapewnia ponadto doskonałą izolacyjność cieplną i akustyczną. Okna wykonane z obydwu materiałów – PVC-U i aluminium nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji i są bezawaryjne, przez co są najczęściej wybierane w całej Europie.

Design przyjazny dla zdrowia i środowiska

Okna, podobnie jak cały dom, należy planować z myślą o przyszłości. W całym procesie należy uwzględnić nie tylko to, jak szybko dane rozwiązania się spłacą, ale też jak będą funkcjonować w perspektywie kolejnych dekad i czy będą przyjazne starszym użytkownikom. Stolarka powinna być więc maksymalnie łatwa w obsłudze i nie stwarzać jakichkolwiek barier w dostępie np. do ogrodu czy na taras. W takich zastosowaniach najlepiej sprawdzą się wielkoformatowe drzwi przesuwne z płaskim progiem. W jednej ramie o maksymalnych wymiarach 6,5 x 2,8 m można umieścić nawet do czterech elementów, w tym dwóch skrzydeł stałych i dwóch ruchomych, które są łatwe

w przesuwaniu pomimo dużego formatu, dzięki mechanizmom wspomagającym. Energooszczędne systemy aluminiowe pozwalają na tworzenie jeszcze szerszych przejść, nawet w wariancie z otwieranym narożem 90° bez użycia słupka. W tym przypadku próg jest wpuszczany w wylewkę, dzięki czemu powstaje równa płaszczyzna przejścia, bez jakichkolwiek wystających elementów. Nie bez znaczenia jest także kontekst środowiskowy, który w coraz większym stopniu wpływa na wartość nieruchomości. Obydwa materiały – zarówno PVC-U, jak i aluminium, mogą być w pełni poddane recyklingowi. Okna i drzwi są projektowane w taki sposób, by umożliwić łatwą separację surowców odnawialnych i ich efektywny odzysk w celu ponownego wykorzystania do produkcji innych wyrobów.

E.C.H.O. COMMUNICATIONS, red.AS
Fot.: Schüco

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*