Co lubimy zjeść zimą?

W chłodne, zimowe dni zwykle mamy ochotę na sycące i rozgrzewające dania w stylu comfort food. Nie tylko poprawiają humor, ale sprawiają, że można poczuć się naprawdę błogo. Dlatego zapomnij na chwilę o liczeniu kalorii i wypróbuj nasz przepis z aromatyczną kiełbasą podwawelską, zapiekaną z soczewicą i jarmużem, w wyrazistym sosie pomidorowym.

Nie ma jednego dania, dla którego zarezerwowane jest miano comfort food. Dla każdego może to być inny przysmak. Nieważne, czy będzie to potrawa słodka czy wytrawna, liczy się przyjemność jedzenia i dobry nastrój. Niektórzy za takie uznają pachnące ciasto drożdżowe, a inni zapiekankę z serem lub talerz gorącego rosołu. Są jednak pewne smakołyki, które zyskały miano komfortowego jedzenia w danym kraju. Brytyjczycy np. uwielbiają zupę fasolową, w Japonii z kolei kochają miso, a w Stanach Zjednoczonych nikt nie wyobraża sobie domowej kuchni bez makaronu z serem. W Polsce z pewnością takich dań można by naliczyć kilka, jak rosół, pierogi, kotlet schabowy, gulasz czy właśnie różnego rodzaju zapiekanki.

Ważnym składnikiem jest także jarmuż, który jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Ta odmiana kapusty jest popularna wśród Skandynawów. W naszym kraju przez jakiś czas był zapomniany, ale od kilku lat, ze względu na bogactwo wartościowych składników odżywczych, można go znaleźć w wielu przepisach. Jarmuż zawiera duże ilości błonnika, białka i wiele witamin, np. witaminę K, która rzadko występuje w warzywach. Ma specyficzny, wyrazisty smak – lekko gorzki i pikantny, dlatego świetnie wzbogaca potrawy. Sprawdzi się jako dodatek dań obiadowych – można go zapiekać. Warto posiekać liście, aby skrócić czas obróbki termicznej.

sfera-group.pl, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*