Jak wybrać ogrzewacz gazowy na taras i jak z niego korzystać

Znamy je z ogródków restauracyjnych albo wesel na otwartym powietrzu. A dziś chętnie zapraszamy do naszych domów, by również w mniej pogodne dni i chłodniejsze wieczory móc się cieszyć swym małym czy dużym salonem pod chmurką. Ogrzewacze gazowe szczególnie przydatne okazują się teraz, gdy wśród obostrzeń poszukujemy bezpiecznych i komfortowych warunków do korzystania z uroków pleneru oraz spotkań z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Oto garść praktycznych rad – co warto wiedzieć przed zakupem tego typu urządzenia, jak wybrać najlepszy dla siebie model, a także jak go zaaranżować i jak używać.

Nim przejdziemy do szczegółów funkcjonalnych, w kilku słowach przedstawmy ogrzewacze gazowe tym, którzy wiedzą o nich niewiele. Otóż urządzenia te powstały, aby dostarczać ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne jedynie okazjonalnie – m.in. w altanach, na tarasach domków letniskowych czy w kawiarnianych ogródkach. Prócz ciepła przynoszą również niezrównaną urodę tańczących płomieni oraz nastrojowe światło. Jednocześnie są bardzo czyste – nie emitują dymu, nie wytwarzają też popiołu, nie strzelają iskrami, które mogłyby poparzyć, uszkodzić ubranie lub znajdujące się na tarasie przedmioty.
Wyróżniające się europejskimi certyfikatami urządzenia marki Kratki, są bezpieczne także na wielu innych poziomach. Przede wszystkim żywy ogień osłonięty jest w nich żaroodporną szybą, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że ciekawe świata dziecko oparzy się albo kot upali sobie wąs. Osłona ponadto chroni płomień przed zdmuchnięciem przez wiatr. Gdyby to jednak nastąpiło, lub gdyby urządzenie zostało przechylone czy przewrócone, odpowiednie zabezpieczenia automatycznie odetną dopływ gazu do sterownika.

Warto też podkreślić, że sprzęty tego rodzaju są bezpieczne również dla środowiska – spalają ekologiczne paliwo i nie emitują do atmosfery smogu. Dzięki temu korzystając ich zalet oddycha się naprawdę świeżym powietrzem. Docenią to nawet alergicy!

Jak wybrać model dla siebie
Podobnie jak w przypadku sprzętów grzewczych przeznaczonych do pomieszczeń, również w odniesieniu do ogrzewaczy tarasowych istotną rolę odgrywa moc urządzenia. W standardowych zastosowaniach domowych w zupełności wystarcza moc znamionowa rzędu 8 kW.

Drugą przesłanką jest źródło zasilania. Klasyczne ogrzewacze, zasilane gazem z butli i niewymagające podłączenia do prądu, są doskonale mobilne. To ich wielka zaleta – łatwo je ustawić w dowolnie wybranym miejscu, przenieść (a nawet przewieźć na większą odległość) w zależności od potrzeb, a także usunąć z tarasu na czas, gdy nie będą używane, np. na upalne tygodnie lata czy okres trzaskających mrozów. Kto jednak miałby ochotę na rozwiązanie stacjonarne, trwale wkomponowane w oprawę architektoniczną tarasu, może się zdecydować na palenisko gazowe. Urządzenia tego rodzaju są przeznaczone do zabudowy, opcjonalnie ze szklaną osłoną oraz elementami dekoracyjnymi – włóknami żarowymi lub drewienkami dającymi odczucie kontaktu z kominkiem.

Trzecia sprawa, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem, to sposób sterowania. Większości użytkowników w zupełności wystarcza sterowanie manualne – włączanie i regulowanie przyciskiem. Zwolennicy komfortu na najwyższym poziomie wybierają natomiast modele obsługiwane pilotem. Wówczas zarządzać pracą urządzenia można jeszcze przed wyjściem na taras czy bez podnoszenia się z fotela. Za przydatną funkcję należy również uznać timer, który w zależności od naszych dyspozycji rozpali płomień i nagrzeje taras o wybranej porze, czy też automatycznie wyłączy urządzenie o wskazanej godzinie.

Ogromne znacznie ma rzecz jasna również forma – wzornictwo, wielkość, sposób wykończenia. Zarówno kształt, jak i oczywiście skalę ogrzewacza należy dobrać do parametrów tarasu, a więc jego układu oraz wymiarów.

Dzięki zróżnicowanym wymiarom i kształtom nietrudno dobrać urządzenie odpowiadające dostępnej przestrzeni rozmiarem, formą, a także materiałem i kolorem.

HSH PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*