Eko nawierzchnia wspomaga ekosystem

Kostki i płyty betonowe dawno już opanowały deptaki, place i parkingi w większości miast, miasteczek i wokół prywatnych posesji. Przede wszystkim dlatego, że są one trwałe i praktyczne. Wyglądają również bardzo estetycznie i są łatwe w utrzymaniu czystości.
A przy tym mogą być także przyjazne dla środowiska i ekologiczne.

Producenci prefabrykatów betonowych oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych. Efekt ten uzyskano, nadając płytom czy kostkom odpowiedni design. W części prefabrykatów powycinano fabrycznie otwory tworzące ażurowe wzory, natomiast w innych na krawędziach zastosowano dystanse wyznaczające szerokość przestrzeni, w której można utworzyć powierzchnię bioaktywną. W jednym i drugim przypadku, aby powierzchnia zyskała miano bioaktywnej „puste” przestrzenie muszą być wypełnione ziemią (w której sieje się trawę) lub grysem. W ten sposób woda deszczowa może swobodnie wsiąkać w warstwy znajdujące się poniżej nawierzchni, co zapobiega przeciążeniom instalacji odprowadzających wodę deszczową, podtopieniu budynków w czasie ulewnych opadów i pozwala zatrzymać wilgoć w glebie. Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest istotne nie tylko dla roślin, ale również dla mieszkańców, gdyż dzięki temu otaczające człowieka przestrzenie nie staną się „betonową pustynią”. Tego rodzaju nawierzchnie to również sposób na „zielone” strefy. Rozwiązania proekologiczne są obecnie postrzegane jako najlepszy sposób aranżacji zarówno przestrzeni publicznych, jak i komercyjnych oraz przydomowych.

Zielone parkingi w mieście i przy domu

Nawierzchnie zbudowane z ażurowych płyt betonowych najczęściej można spotkać na wielkopowierzchniowych parkingach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów handlowych lub biurowych, w strefie śródmiejskiej lub na osiedlowych parkingach domów wielorodzinnych i prywatnych posesjach. Płyta o grubości 10 cm może być stosowana w miejscach przeznaczonych dla ruchu cięższych pojazdów, na przykład samochodów ciężarowych czy ciężkich maszyn budowlanych. W przypadku parkingu przy centrum handlowym, na który zazwyczaj wjeżdżają pojazdy do 3,5 tony, wystarczająca jest grubość 8 cm.

Bioaktywne i prestiżowe

Bioaktywną nawierzchnię można zbudować również z klasycznej w kształcie i ascetycznej w wyglądzie kostki. Jej minimalistyczny charakter stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej architektury. W odróżnieniu od pozostałych płyt ekologicznych, przestrzeń bioaktywna nie została tu wytyczona w graniach ażurowych otworów, a pomiędzy poszczególnym prefabrykatami. Stworzenie tej przestrzeni umożliwiają specjalne wypustki umieszczone na bokach kostek.

Bioaktywne nawierzchnie z prefabrykatów betonowych to rozwiązania przyjazne dla środowiska, funkcjonalne i estetyczne, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej przestrzeni.

TokTok, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*