7 powodów, by zainwestować w fotowoltaikę

Płać mniej za prąd, a także za ogrzewanie. Nie przejmuj się więcej komunikatami o podwyżkach cen energii Zapewnij sobie codzienny komfort, jednocześnie dbając o ekologię – czyli o dobre warunki do życia dla swoich dzieci i wnuków. Jak? To proste. Sięgnij po dotację i wezwij fachowców, którzy sprawnie zainstalują bezobsługową instalację fotowoltaiczną od sprawdzonego dostawcy. A jeśli jeszcze się wahasz, poznaj bliżej 7 argumentów przemawiających za budową prywatnej minielektrowni.

Fotowoltaika to przyszłość nowoczesnego budownictwa – ale przyszłość, która zaczyna się już dziś. Energia odnawialna i doskonale czysta, bo czerpana z promieniowania słonecznego, przynosi rozwiązanie mnóstwa problemów, od skali mikro (rosnące koszty utrzymania domu) po makro (bezpieczeństwo energetyczne kraju, jakość życia na Ziemi). Dlatego warto przeanalizować jej największe zalety, a potem zwrócić się do fachowców o nieodpłatną analizę możliwości, jakie daje
w przypadku konkretnego domu, firmy, a nawet gruntu.

1. Uniezależnisz się od wahań cen na rynku energii

Jako prosument, czyli producent i konsument w jednej osobie, zyskasz niezależność od poczynań energetycznych gigantów. Od kilku lat ceny prądu przecież wciąż rosną. Rośnie też nasza świadomość w tym zakresie, dlatego wielu z nas w przemyślany sposób wybiera czy zmienia dostawców albo twardo negocjuje taryfy. Ale co po tych wypracowanych z trudem oszczędnościach, skoro wprowadzona w tym roku tzw. opłata mocowa kolejny raz podniosła nam wszystkim rachunki? Dlatego najwyższa pora zmienić strategię i przejść na fotowoltaikę.

2. Będziesz płacić mniej za prąd…

Wydajne i solidne elektrownie słoneczne wytwarzają darmowy prąd, który może znacząco obniżyć rachunki – szacuje się, że nawet do 90 proc. przy dofinansowaniu z rządowego programu „Mój prąd”. Istotną rolę odgrywa tu licznik dwukierunkowy, mierzący zarówno energię z prywatnej minielektrowni, jak i tę pobraną z sieci energetycznej. Kiedy zużyjesz mniej niż samodzielnie wyprodukujesz, nadmiar energii zostanie przekazany do sieci, a system upustów dla prosumentów pozwoli ci odebrać 80 proc. wartości tej nadwyżki. Omówmy przykładową kalkulację dla małej instalacji o mocy 3,2 kWp zamontowanej na dachu dwuspadowym, finansowanej z nisko oprocentowanego kredytu eko-pożyczka Pierwotny koszt instalacji (bez dotacji) wyniósłby 15 000 zł. Po odjęciu dotacji i odliczeniu ulgi spada do 8 300 zł brutto. Dotychczasowy rachunek za prąd wynosił 300 zł co 2 miesiące, a obecny opiewa już tylko na 40 zł co 2 miesiące. Oszczędność roczna wynosi 1560 zł, przez 10 lat sumuje się aż do 15 600 zł!

3. …a także za ogrzewanie

Skoro mowa o wieloaspektowych korzyściach z paneli słonecznych, warto podkreślić wątek wciąż dalece mniej znany. Pakiet łączący pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, pozwala na długie lata powiązać niższe rachunki za prąd z mniejszymi wydatkami na ogrzewanie w okresie zimowym. A i to nie koniec zalet tego typu instalacji.

4. Ograniczysz koszty, choć podniesiesz swój komfort życia

W kontekście wydatków na prąd najczęściej pojawiają się skojarzenia ze światłem (dziś na szczęście w znacznej mierze energooszczędnym), pracą sprzętu AGD i RTV (którego z kolei z roku na rok w naszych domach jest coraz więcej) oraz klimatyzacją (generującą latem bardzo wysokie rachunki, ale też przeciążenia i awarie sieci). Inaczej niż jeszcze kilka lat temu, coraz większa liczba Polaków wykorzystuje prąd do gotowania oraz suszenia ubrań, a elektrycznym ogrzewaniem podłogowym ogrzewa m.in. łazienkę – nie tylko w okresie mrozów. Nowych rozwiązań opartych na prądzie wciąż przybywa i dalej będzie przybywało. A z własną minielektrownią słoneczną na dachu będziesz mógł zupełnie beztrosko korzystać z urządzeń, które ułatwiają i uprzyjemniają życie. Tak po prostu, bez obaw o wydatki.

5. Zadbasz o Ziemię, czyli o swoich bliskich

O fotowoltaice dużo się mówi w kontekście ekologii. W całej sprawie nie chodzi jednak o jakieś abstrakcyjne dobro planety, tylko o odpowiednie warunki do życia obecnych i przyszłych pokoleń. Czysta, zielona energia to mniejszy ślad węglowy, innymi słowy niższa emisja dwutlenku węgla przez daną rodzinę. Rezultatem jest osłabienie efektu cieplarnianego oraz odsunięcie takich zmian klimatycznych, które nam i naszym dzieciom lub wnukom zafundują m.in. nieznośnie upalne lata oraz nieprzewidywalne zimy. Warto i o tym pomyśleć.

6. To wszystko bez wysiłku z twojej strony – zajmą się tym profesjonaliści

Choć budowa elektrowni fotowoltaicznej na dachu może się wydawać problematyczna, w praktyce jest sprawą łatwą i prostą, o ile tylko odda się ją w ręce prawdziwych fachowców. Eksperci najpierw wykonują audyt, w oparciu o który następnie projektują instalację odpowiednią do potrzeb klienta i wymogów budynku. Dzięki temu możne ona uzyskać maksymalną wydajność. Montaż instalacji przez fachowców firmy oraz podłączenie jej do sieci energetycznej trwa od 1 do 3 dni. Ostatnim etapem prac jest instalacja specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na łatwe zarządzanie energią, m.in. daje wgląd w dane dotyczące wyprodukowanego prądu oraz tego, który można wykorzystywać. Po zakończeniu prac niemalże od zaraz można korzystać z systemu.

7. I jeszcze uzyskasz dofinansowanie

Specjaliści zajmują się również doradztwem w zakresie możliwości sięgnięcia po dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej. Dotacje tego typu wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, co w przypadku niewielkich elektrowni może pokrywać zasadniczą część wydatków i radykalnie skrócić okres zwrotu z inwestycji. Bezpłatna konsultacja z doradcą rozwieje też wszelkie wątpliwości co do zasadności zakładania paneli, ich liczby oraz szacowanych kosztów. Po stronie firmy pozostaną również wszelkie formalności, w tym działania związane z uzyskaniem dotacji z krajowego programu Mój Prąd oraz środków oferowanych przez lokalne samorządy. Ale nawet dofinansowanie to nie koniec profitów. Dodatkowo instalację fotowoltaiczną można także odpisać od podatku!

Kratki, opr.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*