Cztery kroki do wyboru idealnej sofy

Sofa stanowi niezbędny element wyposażenia każdego salonu. Począwszy od długich rozmów z przyjaciółmi, poprzez popołudniową drzemkę, po rodzinny wieczór filmowy – jedno jest pewne – mebel ten będzie używany codziennie przez wszystkich domowników. Wbrew powszechnemu przekonaniu, znalezienie odpowiedniej sofy nie jest proste.

Właściwy rozmiar

Decydując się na konkretny model sofy, możemy wybrać spośród wersji dwuosobowych, trzyosobowych, szezlongów i mebli modułowych. Rozmiar stanowi jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego mebla. Przemyślmy wcześniej maksymalną długość sofy tak, by nie kolidowała ze szlakami komunikacyjnymi, czy szafą w pokoju. Jeśli nasz salon jest duży, idealnie sprawdzą się w nim systemy modułowe, z których skonfigurujemy dowolnej wielkości układy, wzbogacone o różne dodatkowe funkcje. Jeżeli posiadamy nieco mniejsze mieszkanie – zwróćmy uwagę na gotowe konfiguracje. Przed wizytą w salonie meblowym narysujmy rzut i wymiary pomieszczenia na dużej kartce papieru. Dzięki temu, będąc w sklepie, łatwo zorientujemy się, czy wybrana sofa perfekcyjnie wpasuje się w przestrzeń.

Dopasowana do aranżacji

Przyjemne dla oka linie i styl to kolejne ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie sofy. Jako największy mebel w salonie, będzie ona nadawać ton całej aranżacji, odzwierciedlając gust i upodobania właścicieli. Ważne, by jej stylistyka była spójna z ogólnym klimatem pomieszczenia. Jeśli odpowiada Ci styl klasyczny, możesz wybrać np. wersję pikowaną w obiciu ze skóry. Z kolei osoba mieszkająca w mieście w nowoczesnym domu w klimacie industrialnym – będzie raczej kierować się ku nowoczesnym bryłom z prostymi liniami. Stanowiąc centralny element salonu, swoją linią i kolorem sofa przyciągnie oczy wszystkich osób, które zaprosisz do swojego wnętrza. Tylko od Ciebie zależy, czy wyrazisz swój styl głośno i dobitnie, czy subtelnie zaakcentujesz neutralne, wtapiające się w tło obicie.

Odpowiedni kolor

Wybrany kolor sofy wywołuje określony nastrój i uczucia. Przystępując do wyboru obicia, warto zadać sobie pytanie: jak chcę się czuć w tej przestrzeni? Czy ma być spokojna? Neutralna? A może odważna i pełna pasji? Niebieski i kolory ziemi (beże, ecru, brązy) uspokoją oraz pomogą poczuć spokój i koncentrację. Różnorodne odcienie tych barw będą idealne do domów cechujących się elegancją, urządzonych w stylu Hampton lub klasycznym. Zielona sofa będzie kojarzyć się z wiosną i naturą za oknem. Taki wystrój, z kilkoma zielonymi dodatkami, z pewnością pomoże w wyciszeniu i osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Meble w kolorze czerwieni to z kolei jasna deklaracja, pomagająca podkreślić odważną osobowość właścicieli. Mocny kolor i design z pewnością wywrze wrażenie na każdej osobie, która nas odwiedzi.

Miękka czy twarda?

Jeśli kupujesz sofę przede wszystkim z myślą o komforcie swoich gości, twardszy mebel będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W trakcie spotkań towarzyskich ich uczestnicy na ogół nie przebywają stale w jednym miejscu. Twardsza sofa ułatwi gościom nie tylko siedzenie w pozycji wyprostowanej, ale także swobodne wstawanie w razie potrzeby. Jeżeli zaś sofa ma być codziennym meblem rodzinnym, wybierz model z miękkim siedziskiem i oparciem. Zwróć też uwagę na modele wzbogacone o różnej wielkości poduszki. Wrażenie „zatopienia się” w przytulnym siedzeniu stworzy bardziej nieformalny i swobodny klimat – idealny na maratony filmowe, randkę, przytulanie się z dziećmi lub po prostu miejsce, w którym można odpocząć z dobrą książką.

OKK oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*