Dom inteligentny – czyli jaki?

Intuicyjne sprzęty AGD, stanowiska gamingowe lub wielkoformatowe telewizory z doskonałą jakością obrazu i dźwięku – z roku na rok mieszkania i domy „przeciętnych Kowalskich” coraz śmielej wypełniają się nowoczesnymi urządzeniami, którymi można sterować za pomocą kilku przycisków w smartfonie. Co jednak kryje się pod pojęciem „inteligentnych domów” i w jaki sposób działają?

Panele fotowoltaiczne
Wraz z pędzącym rozwojem technologicznym, nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie coraz częściej wzbogacają nasze mieszkania i domy, dopasowując niekiedy ich działanie od jednego kliknięcia palcem. Mimo tego, pojęcie „inteligentnego domu” wciąż stanowi dla wielu termin zagadkowy, przywołujący na myśl szereg złożonych technologicznie użyteczności, które w rzeczywistości są o wiele prostsze w obsłudze. Czym jest więc „dom inteligentny?”

Inteligentne domy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, są zbiorem systemów i urządzeń codziennego użytku, podłączonych do wspólnej sieci (IoT- Internet of Things). Dzięki temu mogą one ze sobą współpracować, a my porozumiewamy się z nimi za pomocą pilotów, tabletów, telefonów czy komputerów, wydając przy tym pewne polecenia. – wyjaśnia Aldona Mioduszewska.

System do inteligentnego domu

Obecnie rolety czy brama na pilota to standard każdej inwestycji. Nawet zakup coraz to popularniejszych lamp, żarówek czy odkurzacza smart nie sprawi, że będziemy mogli mówić o inteligentnym budynku. System automatyki budynkowej ma na celu zintegrowanie wszystkich urządzeń, którymi chcielibyśmy sterować – ogrzewania, rolet, oświetlenia, kontroli dostępu czy systemu alarmowego, a w ostatnim czasie także i fotowoltaiki oraz bilansowania energii. Połączenie tych urządzeń w jeden wspólny system pozwala na optymalne wykorzystanie ich możliwości, dając użytkownikowi komfort zarządzania nimi z poziomu jednej aplikacji.

Osoby decydujące się na „inteligentne domy” najczęściej wybierają sterowanie roletami, oświetleniem oraz ogrzewaniem, a także systemami alarmowymi, bezpieczeństwa i dostępu. W dalszej kolejności realizowane są integracje z systemami multimediów czy podlewania ogrodu. Coraz częściej klienci pytają o możliwość integracji z systemami fotowoltaiki. 

Czy nas stać?

Dzięki wielu ułatwieniom i intuicyjnym zarządzaniu wieloma urządzeniami na raz, inteligentne domy do tej pory postrzegane były jako inwestycje tylko dla zamożnych użytkowników. Czy tak faktycznie nadal jest?

Panele fotowoltaiczne
Czy planując wyposażenie swojego domu lub mieszkania w systemy inteligentnego zarządzania, musimy wcześniej uwzględnić tego typu ulepszenia w projekcie inwestycji, czy możemy to zrobić potem w każdej chwili? W zasadzie na każdym etapie jesteśmy w stanie ‘usmartowić’ swój dom lub mieszkanie, jednak najlepiej zrobić to najwcześniej jak się da:

Kwestie ekologiczne

Dom inteligentne to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo w życiu codziennym, ale również ukłon w stronę ekologii i lepszego wykorzystywania energii, które jest możliwe dzięki integracji wszystkich systemów:

Ostatnie prognozy rynkowe nie wskazują na spadek cen energii. Dlatego najlepszym sposobem na redukcję poboru energii elektrycznej z sieci i obniżenie rachunków jest inwestycja w fotowoltaikę, którą można integrować z siecią inteligentnego domu

GUT PR oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*