Jak i czym palić w kominkach?

Wieczory przy trzaskającym ogniu w kominku to marzenie wielu, jednak z użytkowaniem kominka wiążą się także pewne obowiązki, o których nie można zapominać, aby móc cieszyć się nim długotrwale i bez większych problemów. Wpierw należy dowiedzieć się, jak i czym palić w kominkach (w tym mieści się również kwestia wyboru odpowiedniego paliwa), oraz jak konserwować palenisko i przewód kominowy. Wiedzą w tych tematach podzielą się eksperci firmy Unico.

Jaki rodzaj paliwa do kominka wybrać?

W kominku należy palić dobrze sezonowanym drewnem. Drewno o wilgotności nieprzekraczającej 20% zapewnia najlepszą wydajność, a jego spalanie jest najczystsze, redukując do minimum wydzielanie szkodliwych związków.

Aby mieć pewność, że drewno, którym będziemy palić w kominku, jest wystarczająco suche, najlepiej sezonować je samodzielnie – mówi Tomasz Kostecki. – W tym celu potrzebne będzie zakupienie drewna odpowiednio wcześnie (na przykład późną wiosną lub latem), oraz zbudowanie lub zakup drewutni, w której opał należy poukładać i zostawić do wyschnięcia.

Jak sprawdzić, czy drewno jest wystarczająco suche? Na rynku dostępne są profesjonalne wilgotnościomierze, jednak osiągają zawrotne ceny (nawet do kilku tysięcy złotych), a ponadto trzeba wiedzieć, jak ich używać (w skrócie: należy rozłupać polano i wcisnąć czujnik mocno w środek drewienka, ponieważ dopiero w ten sposób uzyskamy precyzyjny odczyt).

Istnieje jednak kilka domowych sposobów. Zacznijmy od tego, że koniecznie należy wystrzegać się zakupu drewna pokrytego pleśnią lub grzybem. To jednak zupełne podstawy. Jakiekolwiek informacje da nam nawet zwyczajne postukiwanie polanami o siebie. Dźwięczny, donośny odgłos świadczy o tym, że drewno jest suche, podczas gdy głuchy dźwięk ujawni nadmierną wilgoć. To oczywiście metoda mało precyzyjna. Inny sposób polega na suszeniu drewna w… piekarniku, a następnie ważeniu go. Należy wybrać polano, które jest najbardziej “typowe” dla naszego zapasu drewna, rozłupać je na mniejsze kawałki, a następnie zważyć. Kolejnym krokiem jest włożenie drewienek do piekarnika i ustawienie temperatury ok. 100°C). Następnie w regularnych odstępach czasu należy wyjmować kawałki drewna i ponownie je ważyć. Jeżeli zauważymy, że ciężar nie zmienił się, oznacza to, że drewno osiągnęło wilgotność na poziomie 0%. Porównanie wagi na początku i na kolejnych etapach suszenia w piekarniku powie nam, jak wilgotne było drewno przed rozpoczęciem procesu.

W jaki sposób należy palić w kominku?

Najbardziej wydajną metodą jest palenie “od góry”. W tym wariancie należy ułożyć w palenisku kilka polan, na których z kolei znajdzie się miejsce na nieco cieńsze. Na samej górze kładziemy najcieńsze dostępne drewienka, a całość pokrywamy podpałką (najlepiej naturalną, czyli wiórami, korą brzozy czy drzazgami). Wszystko podpalamy i możemy cieszyć się długotrwałym, silnym płomieniem oraz – jeżeli stos ułożony został prawidłowo – wypaleniem wszystkich polan do końca. Taka metoda spalania w połączeniu z dobrze przygotowanym opałem jest też bardzo czysta – dym praktycznie nie będzie się wydzielał, co oznacza, że również łatwiej będzie zadbać o czystość kominka.

Jak zadbać o utrzymanie kominka w dobrej kondycji?

Na żywotność i bezpieczne użytkowanie kominka ma wpływ wiele czynników – między innymi temperatury, w jakich pracuje, wilgotność drewna, osadzająca się w przewodzie kominowym sadza oraz, co za tym idzie, mniejsza drożność.

Obsługa kominka wymaga nieco pracy, ale odwdzięcza się niepowtarzalnym klimatem. Żeby móc jak najdłużej korzystać z kominka bez przeszkód, należy dbać o jego regularne czyszczenie, i to nie tylko paleniska, ale także przewodu kominowego – radzi Tomasz Kostecki.

To właśnie sadza gromadząca się w kominie odpowiada za większość problemów z kominkami – zmniejszony ciąg sprawia, że drewno gorzej się pali, a zapłon starej sadzy generuje nieprzyjemny dym i jest niebezpieczny dla domowników. Warto przynajmniej raz w roku skorzystać z usług kominiarskich – specjaliści wykonają profesjonalne czyszczenie, dzięki któremu zapewnisz bezpieczeństwo sobie i bliskim, a ponadto zadbasz o utrzymanie swojego kominka w dobrej kondycji jeszcze dłużej.

Commplace, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*