Systemowość oświetlenia, czyli perfekcja na miarę potrzeb

Optymalnie zaplanowane oświetlenie stanowi kluczowy element każdego wnętrza. Mimo że istnieją złote zasady operowania światłem, to jednak bardzo ważną rolę odgrywa jego personalizacja. Chodzi o dostosowanie do indywidualnych potrzeb, które zmieniają się w ciągu dnia. Na pełną indywidualizację w oparciu o doskonałe parametry techniczne i estetyczny, minimalistyczny design.

Współcześnie coraz lepiej rozumiemy światło. Duża w tym rola producentów oświetlenia, którzy nie tylko proponują konkretne rozwiązania, lecz także edukują i inspirują w tym zakresie. Również architekci i projektanci dzisiejszych wnętrz szczególnie przywiązują wagę do oświetlenia, które powinno być zaplanowane już na etapie wstępnego projektu wnętrzu. Jedno centralnie umieszczone źródło światła w pomieszczeniu to zdecydowanie za mało. Nie podąża właściwie za naszymi potrzebami, nie doświetla wszystkich potrzebnych stref, trudno też za jego pomocą wykreować przyjemny nastrój.

Światło wymaga kompleksowego podejścia, a zwłaszcza zaplanowania różnych punktów oświetleniowych. Doskonałym wsparciem są tu rozwiązania systemowe. Warto tu też podkreślić, że systemowość, czyli jednorazowe wybieranie wielu idealnie dopasowanych elementów we wnętrzu, jest znakiem czasów oraz jednym z czołowych trendów aranżacyjnych.

Wspomniane moduły stanowią bazę i dzielą się na dwie grupy: liniowe pasy świetlne o różnych długościach (od ok. 600 do ok. 1400 mm) oraz warianty punktowe (długość 600 mm). W ramach linii świetlnych dostępne są natomiast dwa typy rozwiązań: ciągłe linie świetlne (czyli pasy świecące całą swoją powierzchnią) oraz odsunięte od siebie punkty świetlne. Pozwala to tworzyć jednorodne ciągi oświetleniowe w wariantach natynkowych, zwieszanych oraz wpuszczanych bezramkowych, a także płynne przejścia ze ściany na sufit.

Punktowe moduły świetlne mają nieco inny charakter, ponieważ montowane są na nich różne rodzaje reflektorów: ruchomych oraz wiszących. Poszczególne moduły można między sobą zamieniać kolejnością, co daje jeszcze więcej możliwości budowania spersonalizowanych systemów oświetleniowych.

Moduły punktowe dostępne są w wersjach z jednym lub z dwoma źródłami światła. Reflektory mogą być zaś umiejscowione zarówno na środku, jak i z lewej bądź prawej strony modułu.

A jak wygląda zestawianie poszczególnych elementów w większe kompozycje świetlne? Przede wszystkich moduły są łatwo zaklikiwane w profilu głównym, a pomiędzy sobą łączone za pomocą złączek systemowych. Zapewnia to łatwy i sprawny montaż oraz skutecznie eliminuje potencjalne pomyłki. Każdy z modułów ma osobny zasilacz, dlatego może być niezależnie obsługiwany. Jeden obwód elektryczny to ponad 1000 W mocy obciążeniowej, czyli zainstalowanych modułów. Daje to ogromne możliwości oświetleniowe, jeśli chodzi o rozdzielenie mocy na punkty świetlne o różnych funkcjach. Warto też podkreślić, że system można łatwo zintegrować z systemem cyfrowego sterowania oświetleniem, czyli włączyć w instalację smart home. Dzięki temu można wygodnie dostosowywać natężenie światła do bieżących potrzeb.

Oprawy w wersji systemowej otwierają szerokie możliwości w zakresie projektowania oświetlenia. Dzięki prostej w montażu i łączeniu konstrukcji modułowej pozwalają stworzyć spójny wizualnie, atrakcyjny wzorniczo, a przede wszystkim maksymalnie funkcjonalny system oświetleniowy. System doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w biurach, recepcjach, salach konferencyjnych czy ciągach komunikacyjnych.

profundo.pl oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*