Portfenetr – nowoczesny akcent fasady

Coraz częściej w projektach domów jednorodzinnych pojawiają się pionowe okna z balustradą, czyli portfenetry. Sięgające niemal od podłogi do sufitu otwierane skrzydła nie tylko doskonale doświetlają pomieszczenia, lecz także umożliwiają ich skuteczne wietrzenie o każdej porze roku. Odpowiednio dobrane mogą stać się również indywidualnym akcentem architektonicznym.

Portfenetry już na stałe wpisały się w krajobraz nowoczesnych osiedli, gdzie ze względu na zwartą zabudowę niekiedy nie jest możliwe zastosowanie płyt balkonowych. Dziś wysokie okno z balustradą nie jest już jednak traktowane tylko jako namiastka balkonu. Dowodem na to są projekty nowych domów jednorodzinnych, gdzie umieszczony w ścianie szczytowej lub lukarnie portfenetr często zastępuje tradycyjne dwuskrzydłowe okno. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, lecz także doskonale podkreśla prostą, nowoczesną bryłę energooszczędnych budynków. Balustrada złożona z pionowo lub poziomo zorientowanych tralek w odpowiednio dobranej to niekiedy jedyna ozdoba jasnych lub wręcz białych elewacji. Finalny efekt estetyczny zależy jednak w dużej mierze od sposobu montażu balustrady. Portfenetry zapewniają ultranowoczesny efekt wizualny, gdyż balustrady są integrowane bezpośrednio z oknami z PVC-U serii LivIng, LivIng Alu Inside i CT 70. Dzięki temu znika konieczność ingerencji w elewację, a jej estetyka pozostaje nienaruszona. Szeroki wybór różnych wersji wypełnień i kolorów balustrad sprawia, że portfenetr może stać się wyróżniającym elementem architektury budynku.

Spójna integracja okna z balustradą

Zazwyczaj balustrada jest mocowana do elewacji, co wiąże się z jej uszkodzeniem i naruszeniem warstwy ocieplenia. Alternatywnym rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa jest system portfenetrów, w którym balustrada jest łączona bezpośrednio z ościeżnicą okienną. Nie tylko pozwala to uniknąć ingerencji w elewację, lecz także zapewnia klarowny, minimalistyczny wygląd portfenetru zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze. Dzięki dwóm rodzajom systemowych zamocowań montaż balustrady przebiega bardzo sprawnie i może być przeprowadzony jeszcze przed dostarczeniem gotowego portfenetru na plac budowy. Dodatkowo w zależności od indywidualnych upodobań lub architektury budynku można wybrać jeden spośród czterech wzorów balustrad. Dostępne są wersje wypełnień z pionowymi aluminiowymi prętami, poziomymi rurami i prętami ze stali nierdzewnej, a także bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG. Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa. Wszystkie aluminiowe powierzchnie mogą ponadto uzyskać dowolny kolor, mogą być anodowane, lakierowane na dowolny kolor z palety RAL lub lakierowane na mokro. Dzięki temu można idealnie dopasować odcień balustrady do ram okiennych, elewacji czy ogrodzenia lub stworzyć oryginalną, kontrastową kompozycję.

Jak dopasować balustradę?

W zależności od rodzaju wypełnienia balustrady, portfenetr może stać się elementem podkreślającym charakter budynku lub akcentem zmieniającym optycznie proporcje elewacji. Często wybieranym rozwiązaniem są pionowe aluminiowe balustrady, które nie tylko podkreślają wysokość skrzydła, lecz także optycznie je wysmuklają. Ponadto mogą tworzyć spójną kompozycję z ogrodzeniem o tej samej budowie, zwłaszcza jeśli posiadają tę samą kolorystykę. Natomiast balustrada złożona z elementów o poziomym układzie poszerza optycznie okno, co może być korzystne w przypadku pojedynczych okien umieszczonych w ścianie szczytowej budynku. W zależności od wymagań i oczekiwanego efektu estetycznego istnieje możliwość indywidualnego doboru rozstawu prętów. Mogą być one rozmieszczane w różnych rozstawach z prześwitem do 120 mm, tworząc balustradę o rozpiętości nawet do 1990 mm. Bardzo modnym rozwiązaniem są również transparentne wypełnienia całoszklane, które posiadają bardzo lekki, ultranowoczesny wygląd. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie kolory i materiały zastosowane na elewacji wykluczają zastosowanie dodatkowych, nieprzeziernych elementów, które mogłyby zaburzyć koncepcję estetyczną. W systemach Schüco można znaleźć także mieszany wariant balustrady, z metalową poręczą umieszczoną nad szklanym wypełnieniem, która stanowi dodatkowy element wieńczący nowoczesną konstrukcję elewacji. Rozwiązanie balkonu francuskiego z balustradą mocowaną bezpośrednio do ościeżnicy w systemach z PVC-U zostało gruntownie przebadane i można je bezpiecznie stosować w różnego rodzaju budynkach – mieszkalnych, publicznych czy komercyjnych.

E.C.H.O. COMMUNICATIONS, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*