Nowoczesna strefa wypoczynku

Stonowane kolory, szum fontanny, zieleń i prywatność – to elementy, które stworzą idealną strefę wypoczynku w przydomowym ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją wykonać z użyciem betonowych prefabrykatów.

Jednym z ważniejszych miejsc w przestrzeni zewnętrznej przy współczesnych domach jednorodzinnych jest taras, który najczęściej tworzy pomost pomiędzy salonem, a ogrodem. To właśnie na nim spędzamy najwięcej czasu wypoczywając lub spotykając się z bliskimi oraz przyjaciółmi. Aby zaaranżować go jako idealną przestrzeń do relaksu, warto postawić na stonowane kolory. Neutralne barwy koją nerwy i uspokajają wzrok, a także pięknie kontrastują z ogrodową zielenią.

Szare, beżowe i naturalne

Projektowanie przestrzeni tarasu najlepiej rozpocząć od doboru nawierzchni utrzymanej w spokojnych i neutralnych barwach. Na rynku dostępnych jest wiele ponadczasowych rozwiązań spełniających powyższe kryterium. Zasadniczo można podzielić je na dwie kategorie: duże i małe formaty.

Alternatywą do płyt wielkoformatowych są prefabrykaty o nieco mniejszych wymiarach.

Wygodne meble

W zależności od wyboru rodzaju i wielkości płyt, należy dobrać do nich pozostałe elementy, takie jak meble i inne detale. Niesłabnącą popularnością na tarasach cieszą się wiklinowe sofy i fotele, które są zwykle ozdabiane wielkimi poduchami. Bardziej ekonomicznym, ale równie efektownym rozwiązaniem, są meble z technorattanu. Wyposażenie powinno być minimalistyczne i pozbawione „barokowej” ornamentyki. Warto również rozważyć meble ogrodowe wykonane z prefabrykatów betonowych. Ze względu na odporność na warunki atmosferyczne są one niezwykle funkcjonalne, a przy tym pozwalają na indywidulaną aranżację.

Kojący szum fontanny i zieleń

Jednym z nich może być fontanna. To bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż łączy w sobie nowoczesny design z nutką klasyki inspirowanej dawnymi murkami granicznymi, jakie do tej pory można spotkać w Anglii czy Szkocji.

W ogrodzie, oprócz wodotrysku, nie może zabraknąć odpowiednio zaprojektowanej zieleni. W nowoczesnych ogrodach bardzo często jest ona umieszczana w kubistycznych donicach.

Zakątek prywatności

Odpowiednio dobrane elementy aranżacji przestrzeni to jednak nie wszystko. Aby zachować intymny charakter strefy relaksu, warto rozplanować wokół niej ogrodzenie z betonowych prefabrykatów. Otoczenie domu najczęściej determinuje charakter i wygląd ogrodzenia. Jeśli dom znajduje się w ruchliwej okolicy z dużym natężeniem hałasu, warto wznieść pełne ogrodzenie. Jeżeli posesja jest położona w spokojnej okolicy o niskim zagęszczeniu zabudowy, dobrym pomysłem będzie ogrodzenie z wykonanymi z metalu czy drewna ażurowymi przęsłami. W jednym i w drugim przypadku można je wybudować z bloczków ogrodzeniowych.

Strefa wypoczynku w ogrodzie to bardzo ważne miejsce, gdzie regenerujemy siły, a także spotykamy się z rodziną i znajomymi, dlatego tak istotne jest jej właściwe zaprojektowanie. Pomogą w tym prefabrykaty betonowe, z których można wykonać nawierzchnie, elementy małej architektury, a także ogrodzenie, chroniące prywatność.

Polbruk, oprac.red.AS

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*