Japoński minimalizm czy barokowy przepych?

Współczesna moda na różnorodność, oryginalność i niebanalność daje nam nieograniczone możliwości w zakresie planowania, zagospodarowania i dekorowania przestrzeni. Żyjemy w czasach, w których nikogo nie dziwią minimalistyczne, skromne, urządzone w maksymalnie dwóch odcieniach wnętrza, a jednocześnie tak samo akceptowalne są pomieszczenia pełne kolorów, złotych zdobień czy eklektycznych dodatków. Niezależnie od tego, na który z dominujących trendów wnętrzarskich się zdecydujemy, na pewno warto rozważyć odpowiedni dobór elementu, który zagwarantuje nam doskonałe uzupełnienie przestrzeni – to rolety okienne wewnętrzne materiałowe. Poniżej podpowiadamy, jakimi wskaźnikami się kierować dokonując ich wyboru i jakie tkaniny będą najlepsze dla określonego stylu.

Trendy wnętrzarskie – od stylu kawaii do wzorzystych tapet

Od kilku lat obserwujemy silne kształtowanie się nurtu minimalizmu, który dotarł także do tematów związanych z dekorowaniem przestrzeni. Począwszy od silnego zakorzenienia się w naturze, mody na kolory ziemi i rustykalne, wykonane z naturalnych, bardzo ekologicznych materiałów dodatki, przez styl skandynawski, charakteryzujący się prostotą kształtów, jednolitą kolorystyką w beżach i zieleni oraz funkcjonalnością, po najnowszy trend wywodzący się z Japonii – kawaii. Jego głównym wyznacznikiem jest pastelowa paleta barw, mająca nadawać pomieszczeniu wiele wdzięku, uroku i słodyczy, a także opływowe, delikatne kształty mebli i wzorów, które sprawią, że cała przestrzeń będzie prosta, ale jednocześnie przytulna i ciepła.

W przeciwieństwie do tych minimalistycznych założeń stają pełne wzorów i kolorów trendy, które nie boją się kontrastów i pozornie niepasujących do siebie połączeń. Dominującym w ostatnim roku, modnym zabiegiem podkreślającym oryginalny charakter wnętrza, są kolorowe tapety, z dużymi, odważnymi wzorami, motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Furorę robi także styl boho, który pozornie niezbyt kolorowy, może w przypadku dekoracji wnętrz zachwycić różnorodnością dodatków, takich jak makramy, suche trawy, suszone liście, wiklinowe kosze, ażurowe poduszki i koce.

Każdy styl, w którym urządzimy nasze pomieszczenie, warto uzupełnić odpowiednim wysłonięciem okien. Rolety wewnętrzne materiałowe są do tego zabiegu idealne.

Jeden wybór, różne możliwości

Możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań pod względem mechanizmu działania – rolety wewnętrzne w kasecie materiałowe lub rolety wewnętrzne materiałowe elektryczne. Niezależnie od tego, które wybierzemy, będą pełnić te same funkcje: niezawodnie ochronią przed słońcem, przesłonią duże powierzchnie, nie tylko okna, ale także ściany, regały, witryny. Dodatkowo bogata oferta barw i kolorów rolet wewnętrznych materiałowych pozwoli na wykreowanie naprawdę spójnej ze stylem przestrzeni. Jakimi zasadami zatem kierować się przy doborze?

Najważniejsze to zacząć od ustalenia funkcji, jaką będzie spełniać dane pomieszczenie – czy potrzebujemy uzyskać w nim duże zaciemnienie, czy rolety wewnętrzne materiałowe mają być bardziej dekoracją, spełniającą swoją podstawową funkcję tylko w nocy. Ma to znaczenia dla doboru struktury materiału. Następnie możemy wybierać spośród bogatej oferty kolorów i wzorów – ogranicza nas tylko wyobraźnia – mówi Agnieszka Gołębiewska.

Minimalnie nie znaczy nudno

Należy pamiętać, że w pomieszczeniach urządzonych w stylu kawaii, skandynawskim, czy zgodnym z kolorami ziemi, najczęściej ściany pomalowane są na białe lub jasne kolory, a okna zajmują dużą powierzchnię. W takich pomieszczeniach, jeśli spełniają funkcję pokoju dziennego, jadalnego, a nawet często biura, chcemy uzyskać efekt rozświetlenia przestrzeni. Warto więc wybierając rolety wewnętrzne materiałowe zdecydować się na tkaniny transparentne, które dodatkowo rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie. Wybór koloru takiej materiałowej rolety wewnętrznej powinien oscylować wokół tych, które już znajdują się w pomieszczeniu, zgodnie z regułą monochromatyzmu. Pamiętajmy jednak, aby zestawić ze sobą rożne odcienie tego samego koloru. Jeśli zależy nam na lekkim wyciemnieniu pomieszczenia lub wiemy, że rolety materiałowe wewnętrzne będą w ciągu dnia opuszczone, aby pełnić funkcję dekoracji, możemy także zdecydować się na bardziej odważne połączenie i zastosować jeden dużo mocniejszy kolor, który pojawia się w dekoratorskich dodatkach.

Kolory i wzory bez ograniczeń

W bogato zdobionej i eklektycznej przestrzeni możemy zdecydowanie bardziej puścić wodze fantazji. Jeśli zależy nam na tym, aby podkreślić klimat pomieszczenia, nadać mu głębię i nastrój, możemy wybrać tkaniny typu blackout lub te o głębszym splocie, dodatkowo z ciekawymi wzorami. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy montujemy rolety materiałowe wewnętrzne w sypialniach i pokojach dziecięcych, gdzie zależy nam na tym, aby móc wyciemnić pomieszczenie także w ciągu dnia. Z kolei u tych, którzy urządzają swoje wnętrza zdecydowanie na kolorowo, sprawdzi się zasada harmonii polichromatycznej, czyli doboru kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw – np. jasnopomarańczowe ściany, ciemnopomarańczowe materiałowe rolety wewnętrzne i czerwone dodatki.

O czym warto pamiętać? Do każdego wnętrza możemy dobrać rolety wewnętrzne materiałowe. Bogata oferta tkanin, kolorów i wzorów umożliwi nam dopasowanie się do trendów wnętrzarskich na etapie projektowania przestrzeni, ale także w momencie, gdy będziemy chcieli zmienić styl naszego mieszkania.

Commplace oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*