Jesienne prace na trawniku

Tegoroczna jesień przychodzi z chłodem i rosą utrzymującą się długo w ciągu dnia co wpływa na rytm pielęgnacji trawy, który powinien być dostosowany do lokalnych warunków meteorologicznych oraz kondycji danego trawnika. Początek jesieni jest dobrą porą na dokładne przyjrzenie się kondycji trawy, by jak najlepiej przygotować ją do zimy i kolejnej wiosny. Po deszczowym lecie niektóre trawniki mogą borykać się z mchem i chwastami czy z niedoborem substancji odżywczych, dlatego oprócz koszenia, warto zając się renowacją ubytków i nawożeniem. Optymistycznym akcentem jesieni jest fakt, że przy utrzymującej się dodatniej temperaturze można założyć nowy trawnik, który już wiosną będzie urzekać intensywną zielenią.

Jesienna funkcja kosiarki – sprzątanie liści

Pierwszym symptomem jesieni są opadające liście. Zdrowe liście są materią organiczną i warto je pozostawić w wybranych miejscach ogrodu lub stosować do ściółkowania. Choć zachwycają też w formie kolorowego dywanu, warto je sprzątać z trawnika, zwłaszcza podczas jesiennej słoty, ponieważ warstwa wilgotnych liści ogranicza trawie dostęp do tlenu i światła. Usuwanie liście z trawników nie stanowi dziś żadnego problemu i można to robić podczas jesiennego koszenia, gdyż nowoczesne kosiarki są konstruowane według praktycznej koncepcji wielofunkcyjności i są wyposażone w odpowiednie rozwiązania.

Zatem zależnie od potrzeb, lokalnych warunków, na początku jesieni na glebach gliniastych można rozważyć wykonanie płytkiej wertykulacji trawników, zwłaszcza na tych pokonanych przez grubszą warstwę filcu i mchu. Należy jednak pamiętać, że wskutek wertykulacji trawa potrzebuje więcej czasu na regenerację, dlatego planując ten zabieg warto śledzić długoterminowe prognozy pogody.

Jesienne nawożenie

Ważnym elementem właściwego przygotowania trawy do zimy jest nawożenie jesiennym nawozem ze zwiększoną ilością potasu, który uodporni trawę. Nawożenie jest szczególnie ważne w tych miejscach, gdzie letnie deszcze wypłukały dostarczane trawie substancje odżywcze i powinno być dostosowane do kondycji trawy i rodzaju podłoża.

Jesienna renowacja krawędzi trawnika

Jesienią zazwyczaj mamy trochę więcej czasu na zajęcie się trawnikiem w szczegółach, na które latem szkoda nam czasu. Przykładem takiego „szczegółu” są obrzeża trawnika. Dobrze odcięte krawędzie trawnika zapobiegają ekspansji trawy na sąsiednie rabaty czy ogrodowe ścieżki. W przypadku ogrodowych szlaków komunikacyjnych jest to o tyle istotne, że wilgotna trawa jest śliska i może stanowić zagrożenie bolesnym upadkiem.

Jesienny trawnik od nowa

Wczesna jesień, gdy gleba jeszcze utrzymuje ciepło z letniego słońca i jest nasycona wilgocią, jest idealną porą na nowy trawnik. Warunki jesienne, w porównaniu z aurą wiosenną, zapewniają trawie zdecydowanie lepsze warunki rozwoju. Sam proces zakładania trawnika nie ulega zmianie poza tym, że trawnika narodzonego jesienią nie należy nawozić przed zimą. Warto natomiast zachować kolejność poszczególnych etapów i uwzględnić fakt, że niektóre etapy wymagają więcej czasu na dokończenie realizacji. Przed przystąpieniem do tego przedsięwzięcia warto też zdefiniować sposób koszenia, ponieważ w przypadku powierzenia opieki nad trawnikiem robotowi koszącemu, warto zaplanować instalację przewodu granicznego.

Przedsięwzięcie należy rozpocząć od wybrania miejsca na trawnik i wyznaczenia jego krawędzi. Następnie teren należy oczyścić z kamieni, szyszek, chwastów. Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża polegające na sprawdzeniu rodzaju i jakości gleby oraz ustabilizowaniu wraz z wyrównaniem. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Strukturę podłoża i odczyn pH można odpowiednio skorygować, a następnie spulchnić i napowietrzyć. Kolejnym etapem jest usunięcie kamieni, które zazwyczaj pojawiają się na powierzchni w wyniku prac agrotechnicznych glebogryzarką, po czym teren należy wyrównać i nawodnić. Gdy woda wsiąknie, należy teren ustabilizować poprzez wałowanie, czego efektem będzie zagęszczenie i wyrównanie wierzchniej warstwy ziemi. Dobrze wyrównana nawierzchnia ułatwia koszenie – łatwiej jest manewrować kosiarką po tak przygotowanym podłożu, a robot koszący będzie miał warunki do precyzyjnego koszenia na tej samej wysokości na całym trawniku. Po wałowaniu należy ułożyć darń z rolki lub wysiać nasiona trawy pamiętając, że minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion wynosi 6-8°C. Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie do wysokości 5-6 cm. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm.

Ostatnim etapem zakładania trawnika jest podlewanie – przez pierwsze dni podłoże, w którym rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być stale wilgotne, a pierwszy etap podlewania powinien polegać na kilkukrotnym podczas doby podlewaniu tzw. drobną kroplą. Intensywność nawadniania należy stopniowo zmniejszać i dostosować do panujących warunków. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić gdy źdźbła osiągną wysokość około 8 cm i utrzymać trawę na wysokości 5-6 cm.

Cały trud włożony w nowy trawnik ujawni efekty wiosną, gdy po standardowych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych stanie się przyjemnym miejscem relaksu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*