
Współczesne przestrzenie miejskie powinny być projektowane w zrównoważony i ekologiczny sposób, przy założeniu odpowiedniego balansu pomiędzy walorami funkcjonalnymi, a zachowaniem przestrzeni bioaktywnych. W takich zrównoważonych koncepcjach doskonale sprawdzają się betonowe płyty ażurowe.
Rozwiązania te zyskują coraz większą popularność, co wynika z uwarunkowań prawnych i praktycznych. Te pierwsze odnoszą się głównie do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które coraz częściej wprowadzają wymóg określonej przestrzeni biologicznie czynnej. Rozumie się ją jako powierzchnię gruntu pokrytą roślinnością lub umożliwiającą naturalną retencję wody, czyli mówiąc wprost – wsiąkanie wody w glebę. Ażurowe płyty doskonale spełniają ten wymóg, gdyż posiadają otwory, w których można posiać trawę. Ponadto dzięki nim woda może swobodnie przedostawać się do gleby, co w naturalny sposób zwiększa metraż powierzchni biologicznie czynnej w projekcie. Ażurową nawierzchnię warto wykonać również dlatego, że jest praktyczna. Na tego rodzaju powierzchni nie tworzą się kałuże i nie ma konieczności budowy odwodnień liniowych (nawet przy większych powierzchniach parkingów czy placów!). Poza tym otwory w nawierzchni przeciwdziałają zalaniu i podtopieniu terenu podczas nawalnych opadów, które są coraz częstszym zjawiskiem w związku z postępującymi na całym świecie zmianami klimatu. Ażurowe nawierzchnie, oprócz ekologicznego charakteru, mają jeszcze dwie olbrzymie zalety. Pierwsza z nich to walory estetyczne, a druga to trwałość i wytrzymałość – również na duże obciążenia!
Stylowe i typowe
Jak w każdej grupie produktów, wśród ażurowych płyt betonowych, występują rozwiązania bardziej i mniej ekstrawaganckie.
Nie ażurowe, ale zielone!
Poza płytami, które posiadają w swojej płaszczyźnie otwory, na rynku są dostępne także rozwiązania wymuszające takie układanie prefabrykatów, żeby pomiędzy nimi znalazły się mini-przestrzenie biologicznie czynne.
Przestrzeń, która powstaje pomiędzy nimi, umożliwia wsiąkanie deszczówki bezpośrednio do gleby. Ekol to jednak nie tylko nawierzchnia przepuszczalna, ale również stylowa. Jej regularny, kwadratowy kształt sprawia, że nawiązuje ona wielkością do spotykanych niegdyś w centrach miast kostek brukowych wykonanych z granitu. Jest dostępna w stonowanej kolorystyce: barwie szarej i grafitowej, dzięki czemu pasuje do wielu aranżacji.
„Dziurawe”, ale trwałe!
Charakter ażurowych płyt, które posiadają otwory, wcale nie wpływa na ich trwałość czy możliwość przenoszenia obciążeń, oczywiście jeśli ułożona z nich nawierzchnia została wykonana poprawnie. Tak jak w przypadku innych prefabrykatów betonowych, również tutaj głównym czynnikiem jest grubość danej kostki czy płyty. Dlatego, gdy projektujemy podjazd przed domem, na którym będą parkować samochody osobowe, warto pamiętać, że do ułożenia nawierzchni o odpowiedniej wytrzymałości potrzebne są prefabrykaty o grubości min. 6 cm. Grubsze płyty sprawdzają się na parkingach publicznych czy w przestrzeniach miejskich, gdzie tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak ciężki pojazd zaparkuje na miejscu postojowym.
Ażurowe płyty betonowe oraz nawierzchnie przepuszczalne to ekologiczna odpowiedź na problemy współczesnych metropolii oraz sposób na zwiększenie powierzchni bioaktywnej w miastach i prywatnej przestrzeni wokół domu. Jednocześnie jest to rozwiązanie starannie przemyślane pod względem technicznym, o wysokich walorach użytkowych oraz estetycznych, które jest niezwykle trwałe i przyjazne środowisku.
TokTok, oprac.red.AS
Polecam w temacie Poradnik na stronie Buszremu