Wietrzenie bez hałasu z zewnątrz

W sezonie grzewczym należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, jednak każde rozszczelnienie okna wiąże się nie tylko z napływem powietrza, lecz również nieprzyjemnych hałasów z zewnątrz.

Regularnie przeprowadzane, krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne do zachowania zdrowego mikroklimatu wnętrz w sezonie jesiennym. Kurz, dwutlenek węgla, wszelkiego rodzaju drobnoustroje czy lotne związki organiczne uwalniane z elementów wyposażenia budynku mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia, jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie. Nadmiar wilgoci może natomiast sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. Wentylację pomieszczeń warto przeprowadzać nawet kilka razy dziennie uchylając na krótko skrzydło okienne, co pozwoli wymienić zużyte powietrze na świeże. Często jednak użytkownicy budynków położonych w centrach miast lub blisko węzłów komunikacyjnych stają przed dylematem związanym z nadmiernym hałasem po rozszczelnieniu okna.

Zazwyczaj uchylenie czy rozwarcie okna wiąże się z utratą przez nie szczelności i zdolności izolacyjnych. W momencie uchylenia skrzydła strumień powietrza z zewnątrz przepływa przez prefabrykowane kasety, a wszelkie dźwięki pochodzące z otoczenia ulegają rozproszeniu. Dzięki temu w wentylowanych wnętrzach nadal panuje cisza i spokój, co może być dużą zaletą zwłaszcza w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy czy nauki. Oprócz doskonałej ochrony akustycznej okno zapewnia również szerokie możliwości indywidualnego dopasowania do wymagań związanych z wygodą obsługi czy układem wnętrza. Do wyboru są dwie wersje otwierania: rozwierno-uchylna i rozwierna. W drugim przypadku okno posiada tylko funkcję rozwierania i zapewnia izolacyjność akustyczną do pozycji określonej przez ogranicznik rozwarcia. System o zwiększonej głębokości zabudowy do 90 mm oferuje przy tym lepszą izolacyjność cieplną niż wymaga obowiązujące prawo oraz optymalną odporność na włamanie.

E.C.H.O. COMMUNICATIONS, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*