Aranżacje zieleni w betonowych donicach, kwietnikach i rabatach

Planując przestrzeń dookoła domu, ogród czy taras warto pamiętać o betonowych elementach małej architektury, takich jak donice, palisady czy murki. Często to właśnie one budują klimat i dodają uroku aranżacji. Betonowe akcenty to bardzo stylowy i niezwykle modny sposób wyposażenia ogrodu.

Choć do wiosny jeszcze daleko, to już dziś możemy przemyśleć, jakie modyfikacje chcielibyśmy wprowadzić w ogrodzie dookoła domu, a jeśli dopiero zamierzamy go zaaranżować – jak można go urządzić. Rozwiązaniem, które może w tym pomóc, są betonowe prefabrykaty. Materiały te cechują się wysoką trwałością, ciekawą estetyką, a do tego doskonale prezentują się w bardzo popularnym obecnie, nowoczesnym stylu, ale doskonale odnajdują się również w pozostałych stylach projektowych, Zwykle posiadają geometryczne kształty oraz są utrzymane w modnych szarościach i beżach. Najczęściej do „okiełznania” zieleni w ogrodzie używamy trzech typów tych rozwiązań. To wyżej wspomniane donice, palisady oraz murki. Podpowiadamy, gdzie warto je zastosować!

Donice – mini świat zieleni

Zdecydowanie najmniejszymi betonowymi elementami małej architektury, w których można umieścić zieleń, są donice. Zwykle są one ustawiane punktowo. Czasem buduje się z nich większe kompozycje – wzdłuż biegu schodów lub wertykalne ściany z roślinnością. Donice to zawsze świetne rozwiązanie tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń. Bez względu, na to w jaki sposób zostaną użyte, wachlarz roślin, które można umieścić w donicach jest naprawdę szeroki. Jedynym ograniczeniem przy tworzeniu zielonych aranżacji, oprócz przestrzeni, jest wielkość i pojemność donic.

W tego rodzaju donicach nie należy sadzić dużych roślin, takich jak drzewa czy rozłożyste i posiadające rozbudowany system korzeniowy krzewy, ale świetnie sprawdzą się w nich modne w nowoczesnych ogrodach trawy ozdobne, wszelkiego rodzaju zioła czy sukulenty. W betonowych pojemnikach zasadzimy również krzewy o zwartych systemach korzeniowych, takie jak berberys czy bukszpan. Oczywiście świetnym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju kwiaty balkonowe i rabatowe. Czasami, aby utrzymać zieleń w optymalnej formie, donice zewnętrzne warto odpowiednio przygotować. Najczęściej wykonuje się w nich warstwę izolacyjną ze styropianu, która ma za zadanie ograniczyć oddziaływanie zbyt niskich i wysokich temperatur na system korzeniowy roślin oraz warstwę drenażową zapobiegającą ich przelaniu.

Jeszcze więcej możliwości!

Jeśli w ogrodzie marzą nam się kompozycje zieleni z drzewami lub większymi krzewami, to ich ramy można wykonać z betonowych murków i palisad. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają one na budowę donic i rabat także w pagórkowatym terenie. W tym przypadku nie ma ograniczenia wielkości „zielonych założeń”, ponieważ jest ona zależna tylko od wyobraźni i potrzeb.

Rabaty na większe drzewa

Alternatywą dla donic i kwietników stworzonych z murków są palisady. Rabaty z palisad z zasady są nieco niższe. Umożliwia ona budowę stosunkowo wysokich donic, ponieważ posiada elementy o wysokości od 30 do aż 120 cm. Jest dostępna w trzech modnych kolorach ziemi: szarym, grafitowym i brązowym, stanowiących idealny kontrast dla żywej, ogrodowej zieleni. W donicach zbudowanych z murków i palisad, oprócz wszystkich roślin, które posadzimy w ich wolnostojących odpowiednikach, można zasadzić również drzewa. W ogrodzie w stylu nowoczesnym powinny one przybierać geometryczne formy. Ideałem są te o prostym pokroju, jak na przykład brzoza brodawkowata. Ciekawym pomysłem może być również klon palmowy czy jesion mannowy. Warto też rozważyć posadzenie iglaków, takich jak cisy, jałowce czy na przykład bardziej egzotyczna araukaria.

Betonowe donice lub prefabrykaty służące do ich budowy doskonale sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach i są idealną ramą dla zieleni. Donice można rozmieścić punktowo w ogrodach o większej powierzchni lub wykorzystać je tam, gdzie jest jej bardzo niewiele. Mogą wtedy przyjąć formę ogrodów wertykalnych lub kaskadowych wzdłuż na przykład biegu schodów. Murki czy palisady do budowy donic i rabat to świetne rozwiązanie w pagórkowatym terenie lub wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu efektownej oprawy dla drzew w ogrodzie. Jedne i drugie można śmiało wykorzystać w każdej aranżacji. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że najważniejsza zasada w projektowaniu to spójność stylistyczna i umiar.

TokTok, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*