Znamy laureatów konkursu realizowanego w ramach Art in Architecture festival

Trzecia edycja konkursu realizowanego w ramach Art in Architecture festival dobiegła końca. Uroczysta Gala, na której ogłoszono werdykt jurorów oraz przyznano laureatom statuetki Złotego Leonarda, odbyła się 7 grudnia 2021 roku w warszawskiej Zachęcie.

Celem festiwalu Art in Architecture jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami, a przez to promocja idei szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektów komercyjnych. Konkurs skierowany jest do wszystkich trzech stron biorących udział w realizacji wnętrza/obiektu prywatnego lub komercyjnego – inwestora, architekta i artysty, którym udało się razem stworzyć unikatową przestrzeń i uchwycić ideę festiwalu. Tegoroczna, trzecia już edycja została zakończona, a wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej Gali.

Wręczenie laureatom konkursu statuetek Złotego Leonarda odbyło się 7 grudnia 2021 r. w budynku Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki w przy pl. Małachowskiego 3 Warszawie o godzinie 12. Wśród obecnych gości pojawiło się jury w składzie dr Józef Chwedorowicz – Dyrektor Festiwalu; arch. wnętrz Aleksander Jankowski – JIO – Jankowski i Oprychał Pracownia Projektowa; ach. wnętrz Joanna Kulczyńska –Kulczyński Architekt; arch. Katarzyna Kuo Stolarska – Kuoo Architects; Agnieszka Leszczyńska- Mieczkowska – artystka, projektantka, historyk sztuki, wystawiennik oraz arch. Przemo Łukasik – Medusagroup. Nad wynikami konkursu pracowało jednak większe grono ekspertów, wśród nich arch. Witold Dudek – APA Wojciechowski Architekci; Piotr Kroenke – wieloletni dyrektor GTC; Aleksander Roszkowski – artysta malarz oraz Oskar Zięta – architekt/artysta, prezes Zieta Studio. Gośćmi specjalnymi były Dyrektorka Naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska oraz Aneta Konowrocka z Cosentino, będącego mecenasem wydarzenia. Uroczystą Galę poprowadziła zaś Ewa Mierzejewska – historyk sztuki, ekspert w dziedzinie urządzania wnętrz. Jury przyznało statuetki Złotego Leonarda za pierwsze miejsca oraz dodatkowe wyróżnienia w 4 głównych kategoriach.

Kategoria Mieszkanie/dom

W kategorii Mieszkanie/domwygrał projekt wnętrza domu autorstwa pracowni Adama Pulwickiego zrealizowany dla inwestora prywatnego. Jednym z podstawowych założeń projektu było połączenie architektury i sztuki jako wzajemnie uzupełniających się elementów. Monochromatyczne wnętrze wzbogacają świadomie dobrane obrazy w tonacjach pomarańczu, czerwieni, żółci, a nawet ciemnych różów i fioletów, które pojawiają się w malarstwie Katarzyny Zygadlewicz. Ważnym i świadomie wprowadzonym elementem przestrzeni są też rzeźby Tomasza Górnickiego, które budują dialog z otoczeniem.

Malarstwo Katarzyny Zygadlewicz i rzeźby Tomasza Górnickiego odegrały kluczową rolę w projekcie. Domknęły minimalistyczny koncept, wprowadziły kolor i emocje – tak werdykt jury uzasadniała arch. Katarzyna Kuo Stolarska.

Wyróżnienie zdobyła zaś pracownia Weroniki Król i Marty Żebrowskiej za realizację wnętrze domu w Hiszpanii dla inwestora prywatnego. Dom choć zlokalizowany zagranicą jest pełen polskich akcentów – rzeźby Karola Wyciska i Mateusza Góralczyka oraz obrazy Andrzeja Kozyry i Jerzego Kenara, wspaniale dopełniają wnętrze, sprawiając, że polska sztuka i wzornictwo nie odbiegają od światowego poziomu.

W tym projekcie udało się uniknąć sprowadzenia sztuki do roli obiektu dekoracyjnego – została użyta i wkomponowana we wnętrza w sposób świadomy i intrygujący. Samo wnętrze skomponowane jest bardzo harmonijnie i proporcjonalnie, a obiekty sztuki tworzą całość zapraszając do interakcji, relaksu, kontemplacji – w imieniu jury mówiła Joanna Kulczyńska.

Kategoria Przestrzeń publiczna

W kategorii Przestrzeń publiczna miejsce pierwsze zajęli Maciej Siuda i Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt wnętrz Szkoły Podstawowa nr 399 wraz z zespołem przedszkolnym w Warszawie. Projekt od wczesnego etapu powstawał we współpracy z artystkami Moniką Sosnowską i Katarzyną Przezwańską, co pozwoliło na wkomponowanie prac artystycznych jako integralnych części budynku. Sosnowska kontynuuje charakterystyczną dla jej twórczości pracę z dekonstrukcją elementów architektury. Przezwańska pracując na makiecie budynku i analizując lokalne otoczenie przyrodnicze, opracowała kolory i strukturę elewacji oraz wnętrz. W efekcie powstały prace, które współtworzą atmosferę i materialność budynku, będąc jego nierozerwalną częścią, a nie dekoracyjnym dodatkiem.

Najlepszą przestrzenią publiczną, w której obserwować można związki między architekturą a sztuką, jest przestrzeń edukacji.Jeżeli w dodatku to przestrzeń, w której kształtuje się charaktery młodego pokolenia, które od najmłodszych lat rozwija się i dorasta w otoczeniu wysokiej próby architektury i sztuki, której nie trzeba szukać w wybitnych galeriach, czy muzeach sztuki nowoczesnej, lecz jest na wyciągnięcie ręki, to taka przestrzeń staje się w dodatku przestrzenią przyszłości – uzasadniał przyznanie głównej nagrody Przemo Łukasik.

Wyróżnienia zaś zostało przyznane pracowni Bartosza Haducha, Michała Haducha i Łukasza Marjańskiego oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy „Hokusai. Wędrując…”, która jest próbą wykreowania w ramach sal muzealnych przestrzeni na pograniczu sztuki, architektury i natury. Oprócz wyjątkowych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760-1849), inspiracją dla projektu były motywy zakorzenione w japońskiej tradycji, kulturze i estetyce.

Kadrowane widoki, cienie, stopniowo odsłaniana tajemnica. Napięcie i dynamika wynikająca z delikatnej deformacji oraz przemyślany scenariusz sprzyjający osobistej refleksji, tak ważnej w strefach publicznych. Kształtowanie przestrzeni przenosi sztukę na architekturę, która nosi znamiona sztuki samej w sobie – mówiła podczas Gali Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska.

Kategoria Biuro

Kolejną kategorią, w jakiej przyznano nagrody, było Biuro.Tu wygrał projekt biura z dekoracjami polskich artystów Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka oraz międzynarodowej grupy architektów.

Po pierwsze, prace nawiązują do charakterystycznej działalności inwestora – architektury, wzornictwa i urbanistyki. Wszystkie te artefakty w sposób podprogowy przekazują – kulturę firmy. Po drugie, część z eksponowanych na ścianach biura obrazów buduje pozytywną atmosferę poprzez zaspokojenie potrzeb emocjonalnych człowieka. Badania psychologiczne potwierdzają, że pracujący w takiej atmosferze ludzie czują się znacznie szczęśliwsi i lepiej funkcjonują – uzasadniał wynik jury Józef Chwedorowicz.

Wyróżnienie zaś zdobyła Patrycja Suszek-Rączkowska za projekt wnętrz biurowych z muralami autorstwa Moniki Prus. Projekt ten to nowe spojrzenie na przestrzeń biurową. Szeroka na 5m i wysoka na niespełna 3,5m ściana pokryta mikrocementem została oddana w ręce muralistki Moniki Prus. Plątanina czarnych strukturalnych linii z mocnymi plamami koloru tworzy nieoczywiste, dynamiczne sylwetki postaci. Mamy wrażenie burzy mózgów, bez której nie istnieje praca twórcza tak obecna w kreatywnej branży. 

Praca wyróżniona za umiejętność wyeksponowania w prostych materiałowo wnętrzach, zaadoptowanego na potrzeby biurowe budynku mieszkalnego muralu autorstwa Moniki Prus. Jednocześnie poprzez duże przeszklenia praca prowadzi dialog z otaczającym terenem zewnętrznym, wzbudza ciekawość, dodaje kolorytu, zaprasza do zadumy – uzasadnienie werdyktu jurora Witolda Dudka odczytał Alek Jankowski.

Kategoria Hotele

Ostatnią z ocenianych kategorii był Hotel. Pierwsze miejsce zajął projekt z serią murali autorstwa Karola Banacha. Jako motyw przewodni projektu wykorzystano olimpiadę zimową 1984 roku – wydarzenie, które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa. Seria murali autorstwa Karola Banacha w typowy dla artysty ciepły, pogodny i pełen poczucia humoru sposób przedstawia lokalne krajobrazy i ludzi spędzających czas na uprawianiu sportów zimowych. Prace te znakomicie współgrają z przewodnim tematem projektu hotelu i oddają emocjonalny stosunek mieszkańców Sarajewa do tego wydarzenia.


Flirtująca z architekturą sztuka jest jej solidarnym komponentem. To nie tylko dekoracja, ale często jej podstawowa treść. Sztuka, podobnie jak architektura umiejętnie łączy różne style, nie ograniczając się do wystudiowanych zestawień. Sztukę regionalną zestawia się ze współczesną. Mieszają się formaty i techniki, a autorzy projektu często puszczają do nas oko, nie bojąc się w tych zestawieniach nawet żartu – mówił Przemo Łukasik.

Wyróżnienie otrzymali Małgorzata i Wojciech Żółtowscy. W przestrzeni wspólnej hotelu każdy centymetr powierzchni pełni rolę wystawienniczą dla obrazów Małgosi vel Meggy Bernhardt oraz wykonanych wspólnie z Wojtkiem rzeźb. Jest tu również kilka prac przyjaciół artystów – Jana Pruskiego, Roberta Listwana, Henryka Cześnika. W gablotach zaś biżuteria wykonana przez Tomasza Żółtowskiego oraz unikatowe suknie projektantki Isabelli Cremer.

OKK PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*