Jak zaprojektować chodniki i aleje na terenie posesji?

Estetyka, dopasowanie do stylu aranżacyjnego, dobór parametrów produktu do konkretnego zastosowania oraz metoda układania nawierzchni – wszystkie te kwestie musimy wziąć pod uwagę, planując nawierzchnię w obrębie naszej posesji.

Choć sposobów układania nawierzchni i dostępnych na rynku materiałów jest wiele, to inwestorzy prywatni oraz deweloperzy najczęściej decydują się na budowę nawierzchni z kostek i płyt betonowych. To idealny wybór, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości tego materiału. Prefabrykaty betonowe otwierają również praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Z roku na roku zwiększa się liczba oferowanych produktów różniących się od siebie kształtem, fakturą czy kolorem, dzięki czemu można je zastosować w wielu różnorodnych stylizacjach. Kostki i płyty betonowe ze względu na swoje wymiary i grubość doskonale nadają się do budowy nawierzchni o różnych przeznaczeniach. Jakby tego było mało, można je też układać na wiele sposobów, co daje olbrzymią swobodę kreowania przydomowych nawierzchni!

Grubość, a funkcja

Zanim zanurzymy się w świat designu i szerokiej, niczym nieskrępowanej kreacji, trzeba na chwilę przyjrzeć się kwestiom praktycznym. Przy doborze kostek i płyt betonowych bardzo istotna jest ich grubość. Należy pamiętać o jednej prostej zasadzie – im grubszy prefabrykat, tym szersze jego zastosowanie. Elementy cieńsze niż 6 cm nadają się głównie na ścieżki i alejki piesze oraz tarasy, na które nie będziemy wjeżdżać samochodami czy innymi maszynami. Te o grubości powyżej 6 cm mogą posłużyć do budowy nawierzchni o mieszanym przeznaczeniu. Dopuszcza się na nich ruch samochodów, a przy grubościach 8 i 10 cm – również ciężkich maszyn czy ciężarówek. Przeznaczenie kostek i płyt przed zakupem zawsze warto sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu. Jeśli nie będziemy przestrzegać podanych reguł, narazimy nawierzchnię na uszkodzenia, w tym pęknięcia, co na pewno zaburzy jej estetykę. Oprócz grubości nawierzchni ważna jest również metoda jej układania.

Arterie na terenie posesji

Najważniejszą aleją na terenie posesji jest chodnik prowadzący od furtki do drzwi. Zwykle ma on charakter typowo pieszy. Zaleca się, żeby jego szerokość była nie mniejsza niż 120 do 150 cm. Pozwala to równocześnie i swobodnie korzystać z niego dwóm osobom poruszającym się w przeciwnych kierunkach. Wielu ekspertów uważa, że powinien być on równą i pełną nawierzchnią, gdyż często spełnia również funkcję transportową. To właśnie z tej głównej arterii korzystamy, wnosząc do domu (chyba, że ścieżka transportowa prowadzi przez podjazd i garaż) zakupy czy meble lub wjeżdżamy wózkiem, wracając z dzieckiem ze spaceru.

Liczy się nowoczesny styl!

Oprócz parametrów, które decydują o przeznaczeniu poszczególnych prefabrykatów betonowych do konkretnych zastosowań, czy sposobie ich układania, niezwykle ważne przy budowie alejek wokół domu jest utrzymanie ich spójności estetycznej z innymi elementami otoczenia. Wiele domów wznoszonych jest obecnie w stylu nowoczesnym, dlatego układane wokół nich nawierzchnie powinny spełniać jego założenia. Preferuje on formy geometryczne, minimalistyczne oraz utrzymane w neutralnych odcieniach – szarości i beży. Faktury powinny natomiast przypominać beton lub materiały naturalne, takie jak kamień czy drewno.

Tok Tok, oprac.red.AS, fot. Polbruk

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*