Modna kuchnia – poznaj najważniejsze trendy 2022 roku

Początek roku jest doskonałą okazją do rozważań na temat trendów. To dobry moment, aby się zastanowić, które z proponowanych w ubiegłych miesiącach rozwiązań produktowych i funkcjonalnych najlepiej spełniły oczekiwania odbiorców i architektów oraz trafiły w ich gusta? Jakie tendencje dotyczące wzornictwa i materiałów wybijają się na pierwszy plan oraz na co w tym roku stawiają producenci wyposażenia kuchni i architekci? Prezentujemy trendy na 2022 rok.

Kuchnia od dawna była określana sercem domu, jednak w ciągu ostatnich lat zmagań z pandemią te dwa słowa nabrały nowego znaczenia. Ograniczone możliwości spotkań na mieście spowodowały, że więcej czasu spędzamy w naszych czterech ścianach. Kuchnia coraz częściej jest „centrum towarzyskim”, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim musi zatem być komfortowa – ergonomiczna i funkcjonalna. I przy okazji bardzo atrakcyjna wizualnie.

Modna i funkcjonalna przestrzeń kuchenna

Wybór funkcjonalności i estetyki to kluczowy moment podczas projektowania kuchni. Przestrzeń musi być maksymalnie użyteczna i przyjazna, dostosowana do potrzeb wszystkich domowników i kojarząca się nie z obowiązkami, a z przyjemnością i relaksem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie rozwiązań, które sprawiają, że codzienne użytkowanie jest proste i bezproblemowe. Zabudowa meblowa i sprzęty kuchenne mają prostą formę. Czysta linia i doskonałej jakości materiały oraz wyposażenie sprawiają, że przestrzeń kuchenna jest bardzo praktyczna. Jednym z rozwiązań wprowadzonych do oferty właśnie z myślą o minimalistycznej, wygodnej przestrzeni są listwy korytkowe – schowane profile podfrontowe montowane zamiast tradycyjnych uchwytów, które gwarantują łatwość otwierania szafek i utrzymania gładkiej powierzchni drzwiczek w czystości. Nie oznacza to, że z trendów znikają uchwyty – w klasycznych kuchniach pełnią funkcję dekoracji. Najmodniejsze są te o prostych formach, zapewniających wygodne użytkowanie i łatwe utrzymanie w czystości, ale o szlachetnym wykończeniu w kolorze złota (także różowego), mosiądzu czy ponadczasowej czerni.

Kuchnia jako część salonu

Otwarta część kuchenna jest pełnoprawną przestrzenią strefy dziennej – w kwestii estetyki i wzornictwa traktujemy ją na równi z salonem. Silnym trendem 2022 roku jest jednolita zabudowa w kuchni i w salonie – meble są zrobione z tych samych materiałów i utrzymane w jednakowej kolorystyce, nie ma wyraźnej granicy między strefami. Najbardziej popularne style to minimalizm i klasyka. W obu równie chętnie sięgamy po drewno jako materiał ponadczasowy, a jednocześnie – dzięki wyraźnemu usłojeniu – niepowtarzalny, ciepły, silnie podkreślający bliskość człowieka z naturą. – Przywiązujemy coraz większą wagę do dbałości o środowisko, która objawia się nie tylko zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, ale też wyborem dobrej jakości materiałów, nieszkodliwych dla środowiska, które posłużą wiele lat. Ekologia staje się równie ważna, co ergonomia – zauważa arch. Ida Mikołajska. W projektach kuchni (podobnie jak w przestrzeni dziennej) pojawiają się także inne naturalne materiały o
wielowymiarowych strukturach, takie jak kamień czy len.

– Nawet maty antypoślizgowe do wnętrza szuflad właśnie ze strukturą przypominającą len. – Już 2021 rok zapoczątkował trend skierowany na „powrót do natury”. Rok 2022 będzie kontynuacją poprzedniego, w jeszcze większym stopniu skłaniając konsumentów do racjonalnych wyborów i zrównoważonego podejścia do planety – mówi arch. Małgorzata Liebhart. Właśnie m.in. z tego powodu projektujemy kuchnie z materiałów, które kojarzą się z naturą np. forniry, naturalne kamienie. Nie jest to jedyny moment w kuchni, który można skojarzyć z równoważonym ekologicznym projektowaniem. Warto choćby zwrócić uwagę na fakt, że ilość szafek dedykowana na segregację śmieci jest większa niż wcześniej. W kuchniach coraz częściej przeznacza się dwie szuflady na sortownik. Stosujemy baterie kuchenne, które są bardziej ekologiczne. Decydujemy się na sprzęty, które zużywają mniej prądu. To jedynie proste przykłady, a świadczą one o coraz większej świadomości projektantów i inwestorów o tym jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę – dodaje arch. Ada Skwira.

Poza naturalnymi materiałami popularne są także gładkie powierzchnie w stonowanych kolorach, takich jak antracyt, szarość, czerń. Również podczas wyboru AGD zwracamy uwagę na estetykę i ekologiczne rozwiązania. – Pandemia wpłynęła na podejście do trendów w wyposażeniu wnętrz i sprawiła, że stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność, ponieważ więcej czasu spędzamy w domu. Przestrzeń kuchenna zyskała na znaczeniu. Zgodnie z tym trendem, w 2022 roku modne będą urządzenia, które łączą kilka technologii: wykorzystanie pary wodnej, mikrofale i pieczenie tradycyjne. Cały czas kładziemy nacisk na technologie pozwalające na oszczędzanie energii i wody. Niezmiennie królują energooszczędne lodówki, zmywarki i urządzenia pralnicze. Ponadto kuchnia jest „przedłużeniem” salonu, dlatego konsumenci stawiają na minimalistyczny design dużego AGD: dyskretne uchwyty, panele dotykowe, płaskie powierzchnie i stonowane kolory. Modne są drobne akcenty kolorystyczne w postaci czajnika, ekspresu czy tostera – mówi Małgorzata Trzcińska.

Kuchnia zawsze wygodna

Nowoczesne rozwiązania i produkty przeznaczone do kuchni sprawiają, że bez względu na metraż czy kształt, jest to przestrzeń maksymalnie funkcjonalna.

OKK PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*