Duże znaczy piękne!

Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i zwykle posiadają minimalistyczny design – wielkoformatowe płyty betonowe, bo o nich mowa, doskonale nadają się do budowy przydomowych podjazdów. Czy jednak można je zastosować przed każdym domem?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Wielkoformatowe płyty betonowe to bardzo szeroka grupa produktów różniących się między sobą nie tylko grubością, wielkością, ale również tym, co jest niezwykle istotne przy aranżacjach, czyli designem. Wszystkie te cechy mają decydujący wpływ na to, czy ostatecznie będą one pasowały do koncepcji zagospodarowania przestrzeni wokół naszego domu oraz podjazdu.

Grubość ma znaczenie

Zacznijmy od parametrów technicznych. Najważniejszym z nich jest grubość. Tu zależność jest bardzo prosta – im jest ona większa, tym płyta ma szersze zastosowanie. Do budowy podjazdów można wykorzystać prefabrykaty betonowe o grubości 6 cm, ale dotyczy to kostek o mniejszych rozmiarach. W przypadku płyt wielkoformatowych, grubość ta przeznaczona jest do ruchu pieszego. Jeśli planujemy budowę podjazdu z dużych płyt, pod uwagę należy brać prefabrykaty o grubości co najmniej 8 cm. Lepiej przenoszą one obciążenia, dzięki czemu elementy nawierzchni nie będą sią łamać i kruszyć, co mogłoby wydarzyć się w przypadku zastosowania płyt o mniejszej grubości. Przeznaczenie produktu zawsze należy sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu.

Nowoczesny, skandynawski czy japoński?

Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy wyborze płyt na podjazd jest ich design. Choć generalnie jest to kwestia gustu, wielki format najlepiej pasuje do aranżacji ceniących sobie minimalizm, a takimi są z całą pewnością te utrzymane w stylach nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. W tego rodzaju kompozycjach idealnie sprawdzi się duży format w odcieniach szarości.

Niektóre z płyt nadających się do budowy podjazdów sprawdzą się tylko w jednym konkretnym stylu z uwagi na swój unikatowy design. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły, szary kwadrat, to charakteru nadają jej umieszczone w niej otwory przypominające pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. W dużych aranżacjach, takich jak podjazd, zaprezentuje się ona bardzo futurystycznie, zwłaszcza jeśli odpowiednio podświetlimy nawierzchnię taśmami LED, które można umieścić w obrzeżach. Ma ono kształt odwróconej litery „L”. Pod krótszym daszkiem można zamontować taśmę LED, która pięknie i stylowo rozświetli nawierzchnię.

Nie w każdym przypadku!

Pomimo tego, że wielki format to doskonałe rozwiązanie dla stylów hołdujących minimalistycznym rozwiązaniom, to jednak nie pasuje on na każdy podjazd. Takimi przykładami mogą być styl rustykalny czy śródziemnomorski. Po pierwsze, inspirowane nimi kompozycje stawiają na elementy betonowe utrzymane w cieplejszych barwach, a po drugie – w zdecydowanie mniejszych formatach. Doskonale będą one pasować na podjazdy w aranżacjach utrzymanych w klimatach rustykalnym i śródziemnomorskim. Posiadają one kształt trapezu, a niewielkie kostki będą jednak pasować nie tylko do stylu śródziemnomorskiego czy wiejskiego. Występują one również w szarościach, dlatego z powodzeniem można je użyć także w innych aranżacjach, choć wydaje się, że mimo wszystko w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim lepiej zaprezentują się duże formaty.

Finalny wygląd podjazdu to nie tylko kwestia gustu i wyczucia estetycznego, ale również odniesienia do całości przydomowej kompozycji. Pamiętajmy również, że budując podjazd musimy dobrać takie elementy, które zapewnią jego nienaganny wygląd na długie lata, dlatego tak naprawdę wybór prefabrykatów należy zacząć od doboru odpowiedniej grubości elementów.

Tok Tok, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*